Góra

Fit blok czekoladowy [bez cukru]

Deser kojarzący się ze smakami dzieciństwa. Jego oryginalna wersja jest prawdziwą bombą kaloryczną, choć niektórzy mówią, że jest to słodycz warta grzechu 🙂 W dzisiejszym przepisie starałam się nieco przeciągnąć blok czekoladowy na dietetyczną stronę mocy, choć w jego przygotowaniu nie obeszło się bez użycia tłuszczu. No cóż, są słodycze które po prostu rządzą się swoimi prawami, jednak jak zobaczycie w porównaniu wartości energetycznej, jego końcowa kaloryczność wcale nie wygląda aż tak źle. Zapraszam po przepis!

blok czekoladowySkładniki:
– 1 puszka mleczka kokosowego (400 ml),
– 100 g kaszy jaglanej,
– 100 g mieszanki orzechów,
– 1 tabliczka gorzkiej czekolady,
– 70 g ksylitolu,
– 60 g oleju kokosowego (stałego),
– 1 łyżka kakao,

Przygotowanie:
Kaszę jaglaną wielokrotnie płuczemy aż wypływająca woda będzie czysta (zniweluje to gorzki posmak kaszy). Następnie wlewamy trzy razy większą objętość wody do garnka, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy kaszę przez 20-25 minut, aż kasza uzyska konsystencję „papki” (w międzyczasie trzeba pilnować kaszę i w razie potrzeby dolać wodę). Do drugiego garnka wlewamy mleczko kokosowe i olej kokosowy oraz wsypujemy ksylitol. Podgrzewamy (nie doprowadzając do wrzenia) i mieszamy, aż do całkowitego rozpuszczenia ksylitolu. Do płynnych składników dodajemy tabliczkę gorzkiej czekolady i kakao. Ugotowaną kaszę blendujemy, a następnie dodajemy do czekoladowych składników. Mieszamy dokładnie aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Na końcu dodajemy posiekane orzechy i ponownie mieszamy. Odstawiamy do ostudzenia na 2 godziny. Przygotowujemy formę keksówkę którą wyścielamy folią spożywczą. Wlewamy do środka ostudzoną masę i wstawiamy do zamrażalnika na minimum 3 godziny. Po wyjęciu z chłodzenia blok czekoladowy jest gotowy. Smacznego!

Fit blok czekoladowy Tradycyjny blok czekoladowy
Energia 346,8 kcal 486 kcal
Białko 4,8 g 12,4 g
Węglowodany 23,3 g 43,3 g
Tłuszcze 27,7 g 29,9 g

Spodobał Ci się przepis? Sprawdź też inne przepisy z działu fit desery

Jakub Mielniczuk

Dietetyk i trener personalny. Na co dzień zajmuje się układaniem planów żywieniowych, pracą w cateringu dietetycznym oraz równaniem z ziemią popularnych mitów żywieniowych.

Brak komentarzy

Zostaw Komentarz