logo

Welcome to Wellspring

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Working Hours
Monday - Friday 09:00AM - 17:00PM
Saturday - Sunday CLOSED
From Our Gallery
Góra

Pilates- technika i przykładowe ćwiczenia

Dzień dobry!
Dzisiejszy post w całości poświęcony będzie technice Pilates. Na końcu znajdziecie też przykładowe treningi  prowadzone przez wspaniałą trenerkę Olę Żelazo 🙂 Zdjęcia zamieszczone w poście pochodzą z naszego udziału w programie  Studio Active na stacji TVN Meteo Active (link do programu).

 

PilatesPilates

 

Pilates, jako technika treningowa, jest połączeniem pracy ciała i umysłu, relaksacji, pracą nad ćwiczeniem siły i wytrzymałości. Ma szerokie zastosowanie w dysfunkcjach narządu ruchu spowodowanych pierwotnym lub wtórnym zaburzeniem rozkładu napięcia mięśniowego oraz w wadach postawy.  Trening opiera się na wykorzystaniu ciężaru własnego ciała i prowadzi do rozwoju mięśni głębokich, które stabilizują całe nasze ciało.

Pilates
Twórcą tej techniki jest Josef Pilates– mężczyzna, który w młodości cierpiał na takie schorzenia, jak krzywica, reumatyzm i astma. Jego rodzice starali się, aby młody chłopiec miał szansę „leczyć się” aktywnością fizyczną, dlatego już od najmłodszych lat posyłali go na zajęcia z pływania i gimnastyki. Wieloletnie treningi sprawiły, że nie tylko Josef odzyskał zdrowie, ale również w wieku 14 lat pozował do rysunków anatomicznych! Josef Pilates interesował się rozwojem ludzkiego ciała i próbował wielu nowych technik jak joga, sztuki walki, narciarstwo, nurkowanie, czy boks. Tworzone przez niego treningi były na tyle skuteczne, że podczas epidemii grypy nie zachorował żaden z jego trenujących podopiecznych.

Pilates

Korzyści płynące z Pilatesu:
– wzmacnianie mięśni głębokich, które są zaniedbywane podczas treningów siłowych,
– zwiększanie świadomości ciała,
– nauka prawidłowego oddechu,
– rozciąganie przykurczonych mięśni i wzmacnianie osłabionych.
– poprawa koordynacji ruchowej i równowagi,
– zwiększenie elastyczności,
– wprowadzanie prawidłowych wzorów ruchowych w życiu codziennym.

Główne zasady treningu Pilates:

1. Boczne oddychanie polegające na rozsunięciu żeber podczas wdechu bez rozszerzania brzucha. Naucz się oddychać w ten sposób:
– ułóż dłonie na swoich żebrach, wyobraź sobie, że przy każdym wdechu Twoja klatka piersiowa wypełnia się powietrzem a żebra rozchodzą się na boki, przy wydechu żebra schodzą się ponownie,
– zrób wdech nosem, uwagę skieruj na żebra,
– powoli wypuszczaj powietrze ustami.
– na początku ćwiczeń poświęć chwilę na skupienie tylko i wyłącznie na oddechu.

Ten sposób bocznego oddychania pozwala na stabilizację mięśni wzdłuż kręgosłupa i centrum.Nie zniechęcaj się początkowymi problemami, minie trochę czasu zanim nauczysz się prawidłowo oddychać i wejdzie ci to w krew. (opis: http://instruktorpilates.pl/index.php/2010/06/10/oddychanie/#more-25)

2. Ośrodek siły i wklęsły brzuch-  mięśnie brzucha są cały czas napięte podczas wykonywania każdego ćwiczenia. Nasza uwaga powinna skupić się szczególnie na mięśniach poprzecznych i skośnych brzucha, które często są przez nas pomijane, ale również na mięśniach tylnej ściany brzucha. Okolice brzucha tzw. centrum są ośrodkiem siły do inicjowania ruchów, dlatego na zajęciach Pilates często usłyszycie, że ruch wykonywany jest z brzucha.

3. Prawidłowe ustawienie miednicy, która powinna być wciągnięta i „wessana” przez mięśnie brzucha. Brytyjska szkoła Body Control Pilates przyrównuje naszą miednicę do suwaka, który zaczyna się między zwieraczami cewki moczowej, a odbytu i idzie ku górze, aż do pępka. Z wydechem wyobrażamy sobie, że zapinamy suwak, równocześnie z ruchem do góry przybliżając go do kręgosłupa (dwa kierunki napięcia: w górę + w tył, ku kręgosłupowi).

 

Pilates

(źródło: http://dobryruch.pl/swiety-graal-pilates/)

Poza tym bardzo ważne są łopatki, które powinny być ściągnięte, a barki opuszczone. Ciało powinno być wydłużone i piąć się ku górze, a głowa nie powinna nadmiernie pochylać się do przodu (jest to zły nawyk biorący się z siedzącego trybu życia i pracy przed komputerem).

Jak widzicie Pilates nie jest wcale łatwą techniką treningową i trzeba wiele czasu, aby opanować wszystkie powyższe elementy. Mimo wszystko nigdy nie wolno się poddawać, ponieważ Pilates może okazać się zbawieniem dla wielu problemów towarzyszących nam w codziennym życiu. Poniżej przedstawiam Wam filmiki, z którymi możecie szlifować Pilates w domu 🙂

Przydatny tekst? Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Magdalena Hajkiewicz

Dietetyk i trener personalny. Na co dzień zajmuje się układaniem planów żywieniowych, pracą w cateringu dietetycznym, pisaniem artykułów o tematyce żywienia i aktywności fizycznej oraz równaniem z ziemią popularnych mitów żywieniowych.

Komentarze:

 • joga
  20 września 2015 at 17:57

  Joga jest cudowna! Od kiedy uprawiam jogę, czuję, że mam większą kontrolę nad swoim ciałem i jestem bardziej rozluźniona. Od 3 tygodni uczęszczam na zajęcia asthanga jogi i zrozumiałam różnicę w porównaniu do samotnych ćwiczeń.

 • yoga
  20 września 2015 at 20:25

  joga bardzo mi pomogła od kiedy dobrze robię pozycje… Zrozumiałam, jak istotny jest miarowy oddech, wydech równy wdechowi, skupienie, napięcie ciała. Jeśli się przyłoży, można dużo zyskać, ale warunkiem jest regularne praktykowanie jogi. Pięknie rzeźbi mięśnie ciała… To moje spostrzeżenie na podstawie mojej mamy i mnie.

 • Odchudzające.Info
  23 listopada 2015 at 05:57

  polecam żyć naturalnie oraz aktywnie.

 • Somatodrol
  29 listopada 2015 at 02:46

  BLOGTITLE – długo szukałem informacji o tym zakresie. Artykuł dodaję do zakładek.

Zostaw Komentarz