Bezglutenowe ciasto czekoladowe to jeden z moich najbardziej smakowitych wypieków w ostatnim czasie! Ciasto nie zawiera glutenu nie dlatego, że jest (albo było) to modne, ale dlatego że zwyczajnie miałam ochotę na eksperymenty kulinarne 🙂 Dodatkowo chciałam pożytecznie wykorzystać składniki, które kryły się w moich kuchennych zapasach. Ciasto powstało na bazie bezglutenowej mieszanki tapioki i mąki ryżowej, a wyrazisty smak zapewnia prawdziwa gorzka czekolada. Zapraszam serdecznie!
Składniki:
- 3 jaja kurze,
- 150 g mąki ryżowej,
- 100 g gorzkiej czekolady (min. 70% kakao),
- 100 g erytrytolu,
- 90 g tapioki (u mnie z firmy Koala),
- 3 duże łyżki oleju kokosowego,
- 10 g kakao,
- 1 gruszka,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia (osoby o rzeczywistych zaburzeniach związanych z glutenem powinny zwrócić uwagę, aby był on bezglutenowy),
Przygotowanie:
W dużej misce mieszamy mąkę ryżową, tapiokę i kakao. W oddzielnym naczyniu miksujemy jajka z olejem kokosowym i erytrytolem. Wlewamy składniki mokre do suchych i dokładnie mieszamy. Następnie przygotowujemy kąpiel wodną, w której rozpuszczamy tabliczkę gorzkiej czekolady. Rozpuszczoną czekoladę dodajemy do masy i ponownie miksujemy. Blaszkę o średnicy 20 cm wykładamy papierem do pieczenia i wlewamy gotową masę. Gruszkę myjemy i kroimy w cienkie plastry, które układamy na wierzchu ciasta. Wstawiamy do piekarnika i pieczemy w 180 st C przez 40 minut. Dodatkowo przygotowujemy dwie łyżki erytrytolu, które rozdrabniamy w moździerzu uzyskując puder, którym posypujemy ciasto. Bezglutenowe ciasto czekoladowe jest gotowe - smacznego!
Wskazówki:
- Kąpiel wodną najlepiej przyrządzić używając niewielki garnek i metalową miskę (lub drugi garnek). Do garnka wlewamy wodę i umieszczamy go na palniku. Kiedy woda zaczyna wrzeć, umieszczamy na górze miskę z gorzką czekoladą i mieszamy drewnianą łyżką aż do całkowitego rozpuszczenia.
- Ciasto najlepiej przechowywać owinięte folią, ponieważ dość szybko czerstwieje. Jest to niestety efekt uboczny braku glutenu 😉
- Erytrytol jest słodzikiem, który nie wchłania się w naszym przewodzie pokarmowym, dlatego stworzony w ten sposób "cukier puder" nie dostarcza energii w postaci kilokalorii.
- Uwodnioną tapiokę, której użyłam do ciasta można również w ciekawy sposób wykorzystać do przygotowania bezglutenowej tortilli poprzez podgrzanie jej na patelni.
Wartość odżywcza 1 z 8 porcji:
Energia | 255,2 kcal |
Białko | 4,9 g |
Tłuszcze | 10,6 g |
Węglowodany | 34 g |