fbpx
Zapisz się na bezpłatny webinar "Jak wprowadzić zmiany na lata" 21.10 o 19:00
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
#5 Podcast:

Jak za pomocą zmiany myślenia możesz zmienić swoje życie?

Wiem, że tytuł tego podcastu może się kojarzyć z jakimś cudownym sposobem na zmianę życia za pomocą jednego magicznego kroku 😉. Ale wcale tak nie jest. Zmienianie swojego życia poprzez zmianę sposobu myślenia, to czysta psychologia. Różnica jest jednak taka, że te zmiany nie dzieją się od razu, ale wymagają czasu. Zmiana sposobu myślenia, to maraton, a nie sprint. Za to na mecie tego maratonu czeka zupełnie inna jakość życia. Z odcinka dowiesz się:

  • Jakie są przyczyny naszych niepowodzeń w życiu
  • Czym jest “samospełniająca się przepowiednia”
  • Czym jest “nadzieja podstawowa”
  • Dlaczego warto praktykować wdzięczność
  • Dlaczego trudno jest nam zmienić myślenie
  • Jak podchodzić do sytuacji, na które nie mamy wpływu

Zapraszam serdecznie do odsłuchania!

Notatka z odcinka

1. WPŁYW INTERPRETACJI WYDARZEŃ NA NASZE ŻYCIE

  • Interpretacja faktów wpływa na nasze emocje i odbiór sytuacji, a w efekcie na to, co zrobimy
  • Często myślimy, że źródłem naszego nieszczęścia jest to, co nas spotyka; zrzucamy przyczyny naszych niepowodzeń na to, co jest na zewnątrz - w ten sposób odbieramy sobie poczucie sprawczości i wpływu na własne życie
  • Ta sama sytuacja wywołuje inne emocje u różnych osób - fakt przytycia 1 kg dla jednej osoby będzie tragedią, dla drugiej mało znaczącym zdarzeniem
  • Sposób interpretowania rzeczywistości wynika z naszych myśli i przekonań o świecie
  • Naszymi myślami możemy zarządzać tak, aby były one konstruktywne i nas wspierały, a nie utrudniały nam funkcjonowanie

2. CZYNNIKI, KTÓRE WPŁYWAJĄ NA INTERPRETACJĘ NASZYCH DOŚWIADCZEŃ

  • Nasze przeszłe doświadczenia
  • Wychowanie i środowisko
  • Obawy dotyczące przyszłości
  • Oczekiwania wobec osób i zdarzeń
  • Nasze cele i wartości
  • Nasze nastawienie wobec konkretnych sytuacji i świata w ogóle

3. BŁĘDY POZNAWCZE W ZAKRESIE INTERPRETACJI ZDARZEŃ

Samospełniająca się przepowiednia - określone oczekiwania i nastawienie dotyczące zdarzeń wpływa na ich przebieg. Np. nie masz ochoty iść do pracy, nie chce ci się wykonywać danego obowiązku, dlatego twój dzień okaże się gorszy i kompletnie nie będzie ci się chciało pracować. Tym bardziej wzmocni to twoją niechęć i poczucie "miałam rację, że ten dzień będzie do niczego".

Błędne koło - na daną sytuację reagujemy tak samo, oczekując odmiennych rezultatów. Np. błędne koło odchudzania - na przytycie reagujesz głodówką, która kończy się objadaniem i przytyciem. Zamiast jednak starać się zahamować objadanie, które powodują głodówki, znowu przechodzisz na głodówkę.

4. SPOSOBY NA KOREKTĘ NADINTERPRETACJI RZECZYWISTOŚCI

  • Test kamery - wyobraź sobie, że dane zdarzenie rejestruje kamera. Co by ona nagrała? Wszystko to, czego by nie zarejestrowała pozostaje w sferze naszych interpretacji. Odczytanie wydarzeń, które odbywa się w naszej głowie, jest jak alternatywna rzeczywistość: to się nigdy nie wydarzyło, a my już zdążyliśmy się tym przejąć. 90% problemów, które mamy w życiu tak naprawdę nigdy się nie wydarzają. A raczej wydarzają, ale tylko w naszych myślach.
  • Praktykowanie wdzięczności - czyli skupianie się na tym, za co mogę być wdzięczna każdego dnia zamiast tego, co poszło niezgodnie z planem. Ważne, aby czuć wdzięczność za najmniejsze rzeczy i zdarzenia z naszego dnia. To ćwiczenie pozwala nam nabrać perspektywy i spojrzeć inaczej na nasze cele czy niepowodzenia.
  • Poszukiwanie dobrych stron i wyciąganie lekcji z doświadczeń - nawet przykre doświadczenia mają potencjał nas czegoś nauczyć, o ile tylko będziemy chcieli przyjąć tę lekcję. Często nie mamy wpływu na to, co nas spotyka lub nasz wpływ na wydarzenie jest ograniczony. Mamy jednak wpływ na nasze interpretacje. Doszukujmy się sensu w tym, co nas spotyka i wyciągajmy konstruktywne wnioski. Warto zapytać siebie - czego uczy mnie ta sytuacja? Co z niej mogę dla siebie wyciągnąć na przyszłość?

5. NADZIEJA PODSTAWOWA

Nadzieja podstawowa - przekonanie, że to, co spotyka nas w życiu ma sens, świat jest uporządkowany, a ludzie zmierzają w jakimś celu. Wysoki poziom nadziei podstawowej wpływa na samoocenę, wiarę we własną skuteczność, adaptację do trudnych sytuacji życiowych. Praktykowanie wdzięczności i zmiana przekonań na temat siebie i innych ludzi pomagają zwiększać poziom nadziei podstawowej.

6. SCHEMATY MYŚLENIA

Schematy myślenia - określone ramy interpretacji zdarzeń, które automatycznie powielamy. Schematy kształtują się przez całe nasze życie, ale największy wpływ na ich powstanie ma dzieciństwo i okres dorastania. Niektóre schematy myślenia mogą być dla nas nieadaptacyjne i sprawiać, że interpretujemy rzeczywistość błędnie lub niekorzystnie dla nas. Schematy myślenia można zmieniać, wymaga to jednak pracy i czasu. Czasami trudno jest dotrzeć do schematów i potrzeba do tego wsparcia terapeuty.

Zachęcam również do sprawdzenia szkolenia ,,Psychodietetyka w praktyce'' podczas niego rozpracowujemy różne schematy myślowe np. takie które sprawiają, że nie możesz dokonać zmiany i schudnąć, dowiesz się jak wyjść z takiego błędnego koła i skończyć z nieskutecznymi dietami. https://psychodietetyka.wiem-co-jem.pl/

Zapraszam też na moje profile w mediach społecznościowych

IG: https://www.instagram.com/magda.wiemcojem/
FB: https://www.facebook.com/wiemcojem1/
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCBypz7Wb6VPJZf8HfyCFOYA

Posłuchaj innych odcinków podcastu!

A może chcesz poczytać?

Na blogu znajduje się ponad 300 artykułów, z których dowiesz się  jak prowadzić zdrowszy tryb życia. 
Wybierz interesującą Cię kategorię:
Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross