fbpx
Zapisz się na bezpłatny webinar "Jak wprowadzić zmiany na lata" 21.10 o 19:00
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
10 października 2016

Prosty przepis na FIT sernik

Czy dobry sernik musi obfitować w cukier i być wysokokaloryczny? Sernika z poniższego przepisu spróbowało, przy okazji targów FIWE, ponad 100 osób. Powracające pytania o przepis utwierdzają mnie w przekonaniu, że fit sernik może górować nad tradycyjną jego odmianą nie tylko kalorycznością, ale i smakiem. Koniecznie musicie przygotować go w swoim domu!

sernik

Składniki (na blachę o średnicy 24 cm)

Spód:
  • 90 g płatków owsianych,
  • 4  żółtka jaja,
  • 2 miarki odżywki białkowej o smaku czekolady,
  • 6 łyżek mleka 2%,
  • 2 łyżki ksylitolu,
Masa serowa:
  • 500 g twarogu chudego,
  • 400 g jogurtu naturalnego greckiego,
  • 2 opakowania budyniu śmietankowego bez cukru,
  • 4 białka jaja,
  • 3 miarki odżywki białkowej o smaku waniliowym lub bananowym,
  • 6 łyżek ksylitolu,

Przygotowanie

Nastawiamy piekarnik na 170 stopni i wykładamy papierem do pieczenia okrągłą blaszkę. Oddzielamy żółtka od białek. Do miski, w której znalazły się żółtka, dodajemy płatki owsiane, mleko, odżywkę oraz ksylitol i dokładnie mieszamy wszystko łyżką. Wykładamy powstałą masę na blaszkę i zapiekamy przez 10 minut. Do dużej miski dodajemy twaróg, jogurt naturalny, budyń, odżywkę białkową i ksylitol i blendujemy do uzyskania gładkiej konsystencji. Następnie ubijamy cztery białka jaj na sztywną pianę i delikatnie mieszamy z masą serową. Całość wylewamy na upieczony spód i zapiekamy ok. 40 min (w piekarniku gazowym ok. 50 min) sprawdzając w między czasie stopień zapieczenia ciasta cienkim patyczkiem. Gotowy sernik posypujemy startą gorzką czekoladą. Smacznego! 🙂

Wartość energetyczna145 kcal
Białka15,7 g
Tłuszcze3 g
Węglowodany13,7 g

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. Dzień dobry.
    A czy zamiast odżywki białkowe j o smaku waniliowym lub bananowym może być np smak advocaat lub creme brulee?

      1. Cała miarka, która zawsze jest dołączona do opakowania odżywki białkowej.

  2. Polecam spód lekko zblendować i dodać 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia - będzie wtedy delikatniejszy 🙂

  3. Ser wyszedł przepyszny, puszysty i slodziutki. Ale...czemu podstawa mi wyszła taka twarda? Strasznie ciężko to kroić, nie wiem czy coś źle zrobiłam

      1. Dziękuję za odpowiedź!:) Po wyjęciu z piekarnika zostawiłam, żeby wystygnął a potem trzymałam w kuchnii i po jakimś czasie dałam dopiero do lodówki.. a jak to ma być z tym spodem ? Wypróbuję drugi raz i mam nadzieję,że się uda haha..

      2. No z tym spodem jest tak, że jak jest bezpośrednio z lodówki to jest twardy 😀 Więc najlepiej go na chwilę odstawić i poczekać, albo zrobić bez spodu 😉 Też wychodzi i też jest super!

      3. Siedzi już ponad 50min w piecyku i dalej mokry patyczek oby wyszedł dobry
        A co do miarek odżywki - w kokosowej z nutrenda mam 30g, w Olimpię 25g itd. Nie są jednakowe

      4. W razie czego po nocy w lodówce powinno być okej 😉 Udało się wszystko? Ja sprawdziłam i u mnie miarka ma 25 g, ale nie wydaje mi się żeby oprócz makro te 5 g robiło znaczącą różnicę w konsystencji 😉

  4. Zrobiłam 🙂 co prawda z innym spodem, ale nie zmienia to faktu że sam sernik jest PRZEPYSZNY. Puszysty, delikatny - lepszy niż tradycyjny mojej mamy, a mama piecze doskonałe serniki 🙂

    1. Niestety może nie wyjść, ponieważ jest zbyt mało tłuszczu. Poza tym w twarogu jest i tak już wystarczająco dużo białka. Nie trzeba go dokładać 😉

  5. Czy spód odgrywa jakąś dodatkową rolę w tym przypadku? Wolałabym upiec sernik wg tego przepisu bez spodu. Czy ciasto nie będzie się rozpadać? Nie będzie zbyt "płynne"? Plus, twaróg chudy - taki zwykły w kostce?

    1. Nie będzie się rozpadać 😉 Ciasto jest zwarte, więc jak najbardziej się powinno udać, a twaróg taki zwykły w kostce 🙂

      1. Nie 😉 dodaje tylko słodkości, więc bez odzywki polecam dodać więcej ksylitolu

  6. Hej, szybkie pytanko - myslisz, ze po schlodzeniu moge dorzucic na gore jeszcze galaretke z truskawkami? Nie chce, zeby sernik sie rozpadl, a jego sukces to tym razem sprawa zycia i smierci... 🙂 Dzieki za odpowiedz!

    1. Jeśli dół się zestali to pewnie 😉 Grunt, aby nie był płynny bo wtedy może się wymieszać i zrobić papka 😉

      1. Hejka! Sernik już w piekarniku, ale dopiero po fakcie doczytałam, że powinnam użyć jogurtu naturalnego GRECKIEGO... 🙁 użyłam zwyczajnego jogurtu naturalnego... Czy to znaczy, że już "po" serniku?

  7. Witam, nie stosuje odżywek białkowych. Mozna je pominąć? Czy trzeba zastąpić czymś? Jak tak to czym? Wygląda pysznie.

    1. Można ją pominąć i zamienić na większą ilość ksylitolu, aby ciasto nie było za mało słodkie 😉

    1. Dzień dobry,
      zapraszam do wpisu. Na dole umieściłam kaloryczność w 100 g sernika 😉

    1. Pewnie 😉 trzeba tylko dobrze dopasować ilość tak, aby nie był ani za płaski ani się nie wylewał z formy 😀

      1. Tak! Trzeba tylko dodać ksylitol lub erytrytol, aby trochę je dosłodzić 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross