fbpx
Zapisz się na bezpłatny webinar "Jak wprowadzić zmiany na lata" 21.10 o 19:00
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
10 sierpnia 2015

Ujemne kalorie - hit czy mit?

Ujemne kalorie - czy one w ogóle istnieją? Zapewne niektórym z Was obił się o uczy taki koncept 😉 Czy to oznacza, że od tej pory można zjadać „ujemne kalorie” i chudnąć, nie robiąc nic? Wydaje się zbyt piękne, aby mogło być prawdziwe 🙂

ujemne kalorie

UJEMNE KALORIE - CZYM SĄ?

Dieta ujemnych kalorii opiera się na jedzeniu takich produktów, których wartość energetyczna jest niższa od ilości energii, jaką organizm musi wydatkować na ich strawienie. Brakującą ilość energii pozyskujemy z zapasów zawartych w tkance tłuszczowej. Tym samym chudniemy poprzez jedzenie. Do produktów, które posiadają „ujemne kalorie” zaliczamy głównie owoce i warzywa, np.:

  • seler
  • arbuz
  • ogórek
  • rzodkiewka
  • melon
  • papryka
  • czosnek
  • cytryna
  • marchew
  • szparagi

źródło: http://www.tabele-kalorii.pl)

 

Niestety ujemne kalorie nie zrewolucjonizowały dietetyki, ponieważ nie jest możliwe jedzenie tylko takich produktów, ze względu na ich znikomą zawartość składników odżywczych. Do tej pory nie powstały też rzetelne badania potwierdzające tą tezę, a mit ujemnych kalorii krąży bardziej w środowisku jako opowiastka przekazywana drogą pantoflową. Dieta oparta tylko i wyłącznie na produktach z powyższej listy doprowadziłaby do zaburzeń funkcjonowania całego organizmu, spowolnienia metabolizmu, a nawet niedożywienia. Warto jednak zauważyć, że produkty wymienione powyżej są bogate w witaminy, minerały i błonnik, są produktami w 100% nieprzetworzonymi, mają mało kalorii i powinny występować w naszej diecie bez względu na to, czy mają właściwości odchudzające, czy też nie 🙂

 

ujemne kalorie

 

LODY ODCHUDZAJĄ?

Swoje 5 minut w temacie ujemnych kalorii miały również lody, którym przypisywano cudowne właściwości odchudzające. Niestety, gdyby taka dieta była skuteczna, gwiazdy Hollywood żywiłyby się pewnie tylko kostkami lodu.

 

Zimna, lodowa przekąska, oprócz swojej niskiej temperatury zawiera niestety dużo tłuszczu i cukrów prostych. Fizycznie jest to niemożliwe, aby taka podaż kalorii uszła gdzieś bokiem w naszym organizmie, nie mówiąc o ich odchudzających właściwościach. Oczywiście niepodważalnym faktem jest to, że jeśli mamy ogromną ochotę na coś słodkiego, lepiej jest zjeść lody, niż tabliczkę czekolady. Moimi osobistymi faworytami są Big Milk (85 kcal) oraz Big Milk Nugat (95 kcal), który smakuje jak monte 😉 Uważać należy z lodami obficie polanymi czekoladą lub ukrytymi w wafelku z dużą ilością słodkich sosów, ponieważ wtedy ich kaloryczność jest zbliżona do zwykłych batonów i ciastek.

ebook błędy w odchudzaniu

 UJEMNE KALORIE - PODSUMOWANIE

Nie ma drogi na skróty prowadzącej przez diety cud i ujemne kalorie. Najlepszą drogą do świetnego samopoczucia, zdrowia i wymarzonej sylwetki jest zbilansowana dieta i aktywność fizyczna. A proces zmiany zamiast opierać na ujemnych kaloriach warto zbudować na podstawie obserwacji własnego organizmu i psychiki. Pomaga w tym kurs online Psychodietetyka w praktyce. Ze szkolenia dowiesz się:

  • w jaki sposób myśli wpływają na odchudzanie
  • jak skutecznie zmotywować się do zmian
  • dlaczego każda zmiana zaczyna się w głowie
  • jak nie wrócić do starych nawyków w trudnych chwilach

 

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross