W niedzielę 15 maja 2016 r. miałam przyjemność odwiedzić zdecydowanie najlepsze Studio Pole Dance w Warszawie - Hell Yeeeah. Moja wizyta nie była oczywiście przypadkowa, ale wiązała się z organizacją kameralnych warsztatów podzielonych na dwie części: Handspringi + pierwsze w Polsce warsztaty z żywienia w Pole Dance 🙂
Handspring, czyli upragniona figura wszystkich dziewczyn, które stawiają pierwsze kroki w Pole Dance. Wykonanie tej figury jest pewnego rodzaju przełomem w drodze do powietrznych akrobacji, ponieważ jest podstawą do wykonania wielu bardzo trudnych elementów na rurce pionowej. Warsztaty miały za zadanie wzmocnienie i przygotowanie swojego ciała do wykonania wymarzonej figury, którą jest handspring.
Dieta Poledancerki
Na niedzielnych warsztatach miałam przyjemność poprowadzić część żywieniową dotyczącą prawidłowego żywienia w sporcie, jakim jest Pole Dance. Aby przybliżyć dziewczynom z jakim wysiłkiem mają do czynienia, odnalazłam badanie opublikowane w "THE JOURNAL OF SPORTS MEDICINE AND PHYSICAL FITNESS"[1], które prezentowało obciążenia, jakim poddawane jest ciało uczestniczki podczas zawodów pole dance. Okazało się, że przeciążenie podczas figur obrotowych sięga nawet do 2G, ilość obrotów przekracza 60 obrotów na minutę, a tętno maksymalne dochodzi nawet do 96%. Pomimo tego, że na codziennych treningach na rurce nasze ciało nie jest poddawane aż takiej próbie, warto wiedzieć, że trzeba zakwalifikować pole dance w kategorii ciężkiego treningu, który łączy wysiłek interwałowy z siłowym, co należy uwzględnić w prawidłowym żywieniu pole dancerki.
W dalszej części warsztatów omawiałyśmy odpowiedni dobór kaloryczności diety i makroskładnikóww oparciu o różne metody wyliczeń. Rozmawiałyśmy na temat makro i mikroskładników, ich roli oraz odpowiednich źródłach w dobrze przemyślanej i zbilansowanej diecie. Aby odpowiednio dobrać dietę do dyscypliny sportowej, należy przemyśleć, jakie konsekwencje może nieść za sobą specyfika danej aktywności. W Pole Dance bardzo istotnymi elementami są: pozycje wykonywane do góry nogami oraz częsta styczność skóry z rurą powodująca otarcia (kto tańczył Pole Dance wie o czym piszę 😉 ). Istotnym elementem w diecie Pole Dancerki jest więc odpowiedni udział białka, który przyspieszy gojenie się ran i otarć związanych z kontaktem z rurą. Warte podkreślenia jest również odpowiednie spożycie antyoksydantów, witaminy A, C i E odpowiedzialnych za właściwy stan skóry oraz witaminy K od której zależy proces krzepnięcia.
W kontekście wiszenia do góry nogami należy pamiętać, aby posiłek jedzony przed treningiem był lekki, nie zawierał zbyt dużo tłuszczu oraz aby nie był zbyt obfity. O przykrych konsekwencjach wiszenia do góry nogami po ciężkim i tłustym posiłku opowiadać chyba nie trzeba 😉 Podczas naszego 1,5 godzinnego spotkania poruszyłyśmy także kwestie praktyczne zdrowej diety na co dzień oraz podstawę doboru odpowiedniej żywności, jaką są odpowiednio odczytane etykiety produktów.
Na samym końcu chciałabym bardzo podziękować dziewczynom z Hell Yeeeah za zaproszenie mnie do poprowadzenia części żywieniowej, za świetną (jak zawsze) atmosferę, za fachowe podejście do organizacji i przeprowadzenia warsztatów 🙂 Jesteście najlepsze!
Źródła:
1. Ruscello B1, Iannelli S, Partipilo F, Esposito M, Pantanella L, Dring MB, D'Ottavio S. Physical and physiological demands in women pole dance: a single case study. J Sports Med Phys Fitness. 2016 Feb 3.
Super, dziękuję!