fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
6 stycznia 2016

Czy kobiety mogą brać suplementy?

Czy kobiety mogą brać suplementy? Wizyta na siłowni coraz mniej kojarzy się już z "napakowanymi" mężczyznami, tym samym stając się bardziej przyjaznym miejscem dla kobiet. Mimo tego wiele z nas wciąż boi się tego miejsca, bo w obiegowej opinii przerzucanie ciężarów kojarzy się z typowo męskim zajęciem, a wsypywanie proszku do shakera - ze sterydami. Czy musi tak być? 🙂 I czy kobiety mogą brać suplementy?

czy kobiety mogą brać suplementy

CZY KOBIETY MOGĄ BRAĆ SUPLEMENTY?

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że skoro po jednym dniu diety nie schudniemy, to jeden dzień na siłowni też niewiele zmieni w naszym życiu 🙂 Obawy przed siłownią często wywodzą się z nagminnie powielanych mitów, a my zamiast je weryfikować, ślepo im wierzymy.

SUPLEMENTY W TRENINGU SIŁOWYM

Pierwsze efekty sumiennego treningu siłowego możemy zauważyć dopiero po kilku tygodniach i nie będą to drastyczne zmiany w naszej sylwetce, a jedynie pierwsze zarysy kształtujących się mięśni. Jeśli nie spodoba nam się kierunek zmian w naszym ciele, w każdej chwili możemy zaprzestać i zmienić rodzaj treningu 🙂

Dodatkowo, jeśli marzymy o zgrabnej i odstającej pupie, musimy mieć świadomość, że bez udziału ciężaru ciężko będzie stymulować tak duży mięsień do wzrostu. Wszelkie ćwiczenia typu "brazylijskie pośladki" wykonywane bez obciążenia nie dadzą tak zadowalającego efektu, jak przysiady czy wykroki ze sztangą.

Kolejnym argumentem potwierdzającym fakt, że siłownia nie zrobi z nas kulturystów jest specyfika naszego układu hormonalnego. Hormonem, który wpływa na rozrost tkanki mięśniowej jest testosteron, którego my, kobiety mamy dużo mniej niż płeć przeciwna. Oznacza to, że nasze mięśnie nie będą rosły do takich rozmiarów oraz w takim tempie jak mięśnie mężczyzn.

czy kobiety mogą brać suplementy

 

SUPLEMENTY WSPOMAGAJĄCE DIETĘ

Każda z nas na pewno ma świadomość, że kluczową rolę w tworzeniu nowej sylwetki ma przede wszystkim dieta. Odpowiednio dobrana suplementacja może jedynie wspomóc nasz sposób odżywiania i przyspieszyć osiągnięcie oczekiwanego efektu.

W swojej pracy często spotykam się z pytaniem, czy suplementy dla kobiet dużo różnią się od suplementów dla mężczyzn? Otóż nie ma jednoznacznego podziału na suplementy damskie i męskie. Zarówno my, jak i mężczyźni korzystamy z tych samych produktów. Kobiety zwykle nie mają jednak potrzeby korzystania z suplementów "na masę", czyli tzw. gainerów.

Suplementy wskazane dla kobiet

  • kwasy OMEGA 3 przy niedostatecznej podaży z diety
  • odżywki białkowe, które traktujemy jako część diety zaopatrującą nas w białko
  • kreatyna, która wspomaga kształtowanie się mięśni, zwiększa siłę mięśniową i wspomaga redukcję tkanki tłuszczowej
  • Beta alanina, zwiększająca poziom karnozyny w mięśniach i przyspieszająca ich regenerację
  • witaminy (zwłaszcza witamina D, której niedobór dotyczy ponad 90% społeczeństwa),

 

ebook błędy w odchudzaniu

 

PODSUMOWANIE - CZY KOBIETY MOGĄ BRAĆ SUPLEMENTY?

Siłownia to miejsce, które kobiety powinny traktować jako sojusznika w walce z nadprogramowymi kilogramami i w kształtowaniu sylwetki. Obawy wynikają często ze strachu przed nowymi doświadczeniami, co nie powinno powstrzymywać nas przed spróbowaniem treningu siłowego 🙂 Kluczowym elementem warunkującym zmianę naszej sylwetki jest dieta. Suplementacja jest zawsze na drugim miejscu, ale również ona może w widoczny sposób wpłynąć na przyspieszenie zmian. Wszystko zależy od punktu startowego i miejsca, do którego chcemy dojść.

A jeśli zastanawiasz się czy w Twojej diecie jest wystarczająco białka, to koniecznie zerknij na moje szkolenie online Białko – ile go tak naprawdę potrzebujemy. Ze kursu dowiesz się:

  • ile białka spożywać na redukcji, a ile w okresie budowania masy
  • czy w każdym spożywanym posiłku powinno znajdować się białko
  • jak łączyć źródła białka
  • czy białko roślinne jest tak samo wartościowe jak to pochodzenia zwierzęcego
  • fakty i mity na temat białka

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. Kobiety boją się, że zaczną wyglądać jak facet. Nie wiem kto wymyślił ten bzdurny mit, ale dobrze, że są ludzie, którzy go obalają (w tym kobiety). Ostatnio zaczęła się moda na bycie fit i coraz więcej kobiet przełamuje się i ćwiczy regularnie z obciążeniem. Oby tak dalej 😉

  2. Kretyna nie wspomaga redukcji tkanki tłuszczowej, robi to karnityna. Kreatyna zwiększa sile i wytrzymałość, nie ma nic wspólnego ze spalaniem tłuszczu.
    Pozdrawiam 😉

    1. Ze spalaniem nie, ale ze wspomaganiem redukcji już tak 🙂 Kreatyna nie wpływa bezpośrednio na procesy spalania, natomiast wspomaga zwiększenie beztłuszczowej masy ciała w efekcie czego wzrasta PPM a to sprzyja redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to wpływ pośredni, a nie bezpośredni, ale jednak jest 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross