Hormony utrudniające odchudzanie - czy takie istnieją? Kiedy zaczynamy naszą przygodę z odchudzaniem, to dużo czytamy o spalaniu kalorii, przyspieszaniu metabolizmu czy kontroli apetytu. Nie możemy jednak zapominać, że na te wszystkie procesy mają wpływ hormony. Mogą one ułatwiać lub utrudniać odchudzanie. W poniższym artykule znajdziesz omówienie tego, jak leptyna i grelina wpływają na proces utraty wagi.
HORMONY UTRUDNIAJĄCE ODCHUDZANIE
Leptyna a odchudzanie
Leptyna to hormon, który wysyła informację do mózgu o tym, że jesteśmy najedzeni. Im jest jej mniej, tym wolniej sygnał dociera do mózgu i tym więcej musimy zjeść, by poczuć sytość. Leptyna informuje mózg o zasobach energetycznych organizmu.
Jej poziom w organizmie spada:
- Wraz ze wzrostem objętości tkanki tłuszczowej, czyli im więcej tłuszczu mamy na sobie, tym więcej musimy zjeść, by się najeść
- Podczas odchudzania. Niedobór leptyny sprawia, że Twój mózg wyostrza odbiór koloru i zapachu, dlatego jedzenie wydaje się bardziej atrakcyjne niż kiedykolwiek
- Wraz z niedoborem snu, dlatego sen jest bardzo istotny w procesie odchudzania
Po jedzeniu odczekaj 10-15 min, zamiast biec od razu po dokładkę. W tym czasie informacja o najedzeniu się spokojnie dotrze do mózgu i nie będzie potrzeby dokładania pokarmu.
Grelina a odchudzanie
Grelina to hormon działający antagonistycznie (przeciwnie) do leptyny i odpowiada za wysyłanie do mózgu informacji o głodzie. Im więcej greliny, tym bardziej ciągnie nas do lodówki.
Poziom greliny wzrasta:
- W trakcie jedzenia i spada zaraz po nim
- W sytuacjach stresowych, skąd bierze się „zajadanie” problemu
- Przy niedoborach snu, co oznacza, że jeśli mało śpimy nie tylko spada nam poziom leptyny, ale także wzrasta poziom greliny
Dodatkowo grelina hamuje wydzielanie serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Masz napady poczucia winy po obfitym posiłku? Teraz już wiesz co jest ich przyczyną. Jest jednak dobra informacja: poziom greliny spada podczas aktywności fizycznej. Jeśli borykasz się z problemem głodu między posiłkami, to koniecznie zerknij na ten wpis: Ratunku, głód między posiłkami! – 5 najczęstszych przyczyn
HORMONY UTRUDNIAJĄCE ODCHUDZANIE - LEPTYNA I GRELINA
Jak widzisz, wahania tych dwóch hormonów w organizmie mogą znacząco wpływać na proces odchudzania. Zbyt dużo jednego z nich sprawi, że będziemy odczuwali głód silniej i trudniej będzie nam odczuć sytość. Na odczuwanie głodu i sytości mają jednak wpływ także inne czynniki, dlatego jeśli borykasz się z tym problemem, to w pierwszej kolejności ogranicz dystraktory podczas jedzenia oraz oblicz swoje rzeczywiste zapotrzebowanie kaloryczne.
Następnie przyjrzyj się temu czy Twoja dieta jest odpowiednio zbilansowana. Wahania apetytu mogą wynikać z nieodpowiedniego komponowania posiłków. Jeśli jednak podejrzewasz, że problem tkwi w hormonach i możesz zmagać się z zaburzeniami hormonalnymi, to koniecznie udaj się do lekarza.
Fajny szkic, zanotowany przekonującymi określeniami.
Felieton ułożony znakomitymi wyrażeniami. Nie żałuje dedykowanego czasu na odpoczynek.
Jest mi miło, że ktoś opisał ten temat. Świetny tekst.
Fajnie, że tworzysz nowe wpisy. Twój blog jest nader nowoczesny.