fbpx
Zapisz się na bezpłatny webinar "Jak wprowadzić zmiany na lata" 21.10 o 19:00
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
10 stycznia 2016

Brak efektów ćwiczeń na siłowni - 5 najczęściej popełnianych błędów

Brak efektów ćwiczeń na siłowni spędza Ci sen z powiek? Być to właśnie jeden z powodów braku efektów treningów 😉 Sprawdź, jakie czynniki mogą wpływać na to, że pomimo ogromnych wysiłków wkładanych w treningi, nasze ciało nie odpłaca się stosownymi efektami. W artykule opisuję 5 najczęściej popełnianych błędów.

BRAK EFEKTÓW ĆWICZEŃ NA SIŁOWNI

Trening na siłowni wbrew pozorom jest tylko impulsem, który ma stymulować nasze ciało do pewnych zmian. Tak naprawdę za efekty treningowe odpowiada w większości to, co robimy w pozostałej części doby. Za brak efektów ćwiczeń na siłowni może odpowiadać jeden z poniższych powodów!

brak efektów ćwiczeń na siłowni

1. Kortyzol

Czyli hormon stresu, który jest sprawcą spustoszenia w naszym organizmie. Co sprawia, że nasz organizm przeżywa stres?

  • siedzący tryb życia
  • spędzanie doby w zamkniętych pomieszczeniach
  • codzienne problemy
  • hałas
  • płacz dziecka
  • zbyt ciężkie treningi

Wszystkie takie sytuacje powodują, że do naszych tkanek uwolniony zostaje kortyzol. Hormon ten jest ogromnym wrogiem progresu treningowego, ponieważ prowadzi do rozpadu tkanki mięśniowej jednocześnie sprzyjając odkładaniu się tkanki tłuszczowej i rozwojowi insulinooporności. Może wydawać Ci się to trywialne, ale zmiana stylu życia, większa ilość odpoczynku, mniej godzin spędzonych przed ekranem komputera oraz więcej spacerów na świeżym powietrzu mogą sprawić, że poziom kortyzolu zacznie spadać, jednocześnie rozwiązując Twoje problemy z brakiem progresu treningowego!

2. Brak snu

Pośrednio łączy się również z wysokim poziomem kortyzolu. Dodatkowo sen jest tym momentem w ciągu doby, kiedy cały nasz organizm wraca do równowagi po ciężkim dniu. Mózg koduje wszystkie zdobyte informacje, wątroba neutralizuje toksyny, a w mięśniach zachodzi proces budowy nowych włókien, dzięki uwalniającej się w nocy somatotropinie (hormon wzrostu). Bez snu, nawet najcięższe treningi nie przyniosą upragnionych rezultatów.

brak efektów ćwiczeń na siłowni

3. Brak rozciągania po treningu

Rozciąganie to element treningu owiany niechlubną sławą, ze względu na jego monotonną specyfikę, brak "pompy", brak ciężaru i litrów wylanego potu. Jednym słowem stretching jest dla większości osób po prostu nudny. Większość ćwiczeń wykonywanych podczas treningu siłowego prowadzi do kurczenia się włókien mięśniowych. Mięśnie obkurczone, to mięśnie słabiej ukrwione, niedotlenione i wolniej "czyszczone" z zalegających toksyn. Obkurczone mięśnie, to także większe ryzyko zwyrodnień stawów. Są to także mięśnie, które gorzej się regenerują. Osobom, które za rozciąganiem nie przepadają, nie pozostaje nic innego, jak tylko zmienić nastawienie 🙂 Nawet 5 minut spędzonych na rozluźnianiu mięśni po treningu może znacząco wpłynąć na poprawę osiąganych efektów. Zobacz kilka moich planów stretchingowych:

4. Zbyt intensywne i częste treningi

Nasz organizm niestety nie działa wedle zasady "im więcej, tym lepiej". Zbyt duża ilość treningów prowadzi do "zestresowania" organizmu, a to powoduje wydzielenie ww. kortyzolu, co w efekcie daje nam rezultaty odwrotne do zamierzonych. Aby osiągnąć dobre efekty treningowe, jednocześnie ciesząc się zdrowiem i dobrym samopoczuciem, naprawdę nie ma sensu trenować więcej niż 4-5 razy w tygodniu, zwłaszcza jeśli mowa o osobach początkujących. Dla naszego organizmu o wiele ważniejszy jest element regeneracji, niż samego bodźca w postaci treningu.

5. Ostatni i kluczowy element, to zła dieta

Trening jest procesem niszczenia włókien mięśniowych po to, aby mogły się one odbudować większe i mocniejsze. Do budowy mięśni potrzebny jest jednak dobry budulec, który w tym przypadku stanowi dieta. Zajadając się śmieciowym jedzeniem pomiędzy treningami, nigdy nie zbudujemy dobrej jakościowo masy mięśniowej. Jeśli brakuje Ci silnej woli do zmiany diety, pomyśl ile Twojego wysiłku na siłowni marnotrawisz byle jaką dietą.

brak efektów ćwiczeń na siłowni

Jeśli chcesz zadbać o poprawę swoich nawyków żywieniowych, to pomoże Ci w tym Workbook! To 28 dniowy program, który pomaga w budowaniu zdrowych nawyków. Praca z Workbookiem pomoże Ci:

  • Zmienić sposób myślenia o swoim wyglądzie i diecie
  • Poznać swoje potrzeby i ciało, co pomoże Ci budować nawyki w zgodzie ze sobą
  • Wyjść ze schematu 100% albo nic i zacząć budować nowe nawyki krok po kroku
  • Stworzyć plan minimum, dzięki któremu przetrwasz momenty typu "nie chce mi się" 😉

PODSUMOWANIE - BRAK EFEKTÓW ĆWICZEŃ NA SIŁOWNI

Jak widzisz brak efektów ćwiczeń na siłowni może mieć złożone przyczyny. Warto zadbać o powyższe 5 obszarów, a efektywność Twoich treningów na pewno wzrośnie!

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross