Czy ziemniaki tuczą? Zapewne spotkaliście się kiedyś z obiegową opinią, że tak właśnie jest. Ziemniaki na naszym stole podawane są często w asyście tłustych sosów i mięs, oblane masłem lub śmietaną. Takie połączenie daje nam tykającą bombę kaloryczną, która tylko czeka na połknięcie. Stąd też wzięły się opinie, że ziemniaki są tłuste i kaloryczne. Czy są one jednak prawdziwe? I czy ziemniaki naprawdę tuczą?
CZY ZIEMNIAKI TUCZĄ
Rozprawmy się z tym mitem 😉
WARTOŚCI ODŻYWCZE ZIEMNIAKA
Tak naprawdę ziemniaki w 100 g zawierają ok. 70 kcal, 16 g węglowodanów i 0,1 g tłuszczy. Ich kaloryczność jest niewielka, a co więcej cukier, który się w nich znajduje to skrobia, która należy do cukrów złożonych. Aby wielocukier mógł być rozłożony do cukru prostego, czyli glukozy, nasz organizm musi użyć energii, aby go „przerobić”. Trawienie cukrów złożonych wymaga więc od naszego organizmu wydatkowania pewnej ilości energii.
Ziemniaki mają w sobie wachlarz najróżniejszych witamin i składników odżywczych takich jak:
potas, który obniża ciśnienie krwi (aby zachować w ziemniakach jak najwięcej potasu należy je posolić dopiero pod koniec gotowania)
magnez budujący kości, regulujący kurczliwość mięśni (osoby ćwiczące powinny dbać o odpowiednią zawartość magnezu w diecie) i pobudliwość tkanki nerwowej
witamina C (ziemniaki mają jej więcej, niż niektóre owoce)
witamina A, PP i witaminy z grupy B
błonnik, który ułatwia trawienie
OBRÓBKA ZIEMNIAKÓW
Aby otrzymać taki zestaw witamin i minerałów trzeba zadbać, aby nie uciekły one podczas przyrządzania. Najwięcej składników znajduje się pod skórką, więc zaleca się cienkie obieranie lub gotowanie w mundurkach. Jeżeli chcemy przyrządzić obrane ziemniaki lepiej ugotować je na parze (stracimy ok. 10% składników) niż w garnku (tracimy nawet ponad 50% składników). Innym dobrym sposobem jest pieczenie. Należy unikać smażonych ziemniaków, gdyż tłuszcz znacznie zwiększa ich kaloryczność.
KALORYCZNOŚĆ ZIEMNIAKÓW
Warto wiedzieć, że ziemniaki są również mniej kaloryczne i znacznie bogatsze w składniki od ryżu. Dodatkowo są to produkty naturalne, które możemy uzyskać prosto z działki, natomiast ryż przechodzi szereg procesów produkcyjnych zanim trafi na sklepowe półki, a im przetworzona żywność, tym lepiej 🙂 Jak z każdym produktem nie należy przesadzać z ziemniakami, gdyż mają stosunkowo wysoki indeks glikemiczny. Należy obalić jednak mit, że ziemniaki są bardzo kaloryczne - to dodatki do ziemniaków sprawiają, że kaloryczność jest bardzo duża.
[dropshadowbox align="none" effect="lifted-both" width="auto" height="" background_color="#ffffff" border_width="1" border_color="#dddddd" ]Ciekawostka: Okłady z surowych lub gotowanych kartofli, zgniecionych i umieszczonych w płóciennym woreczku, uważane są za doskonały środek przeciwbólowy. Przy bólach głowy i migrenach zalecane jest przykładanie plastrów z surowych ziemniaków. Ziemniaczane okłady łagodzą też bóle brzucha, bóle wywołane zwichnięciami, zapaleniem stawów, lumbago czy bóle związane z problemami reumatycznymi. Na ból ucha poleca się ciepły okład z ugotowanych kartofli. (źródło: fitness.wp.pl)[/dropshadowbox]
CZY ZIEMNIAKI TUCZĄ? PODSUMOWANIE
Mam nadzieję, że moim artykułem udało mi się obalić mit, że ziemniaki tuczą. Jak widzicie - ziemniaki same w sobie nie tuczą, wszystko zależy od tego, co do nich dodamy i ile ich zjemy. Nie warto zatem kierować się obiegowymi opiniami, tylko sięgnąć po naukowe informacje, które szybko zweryfikują ludowe mądrości 😉 W naszej diecie jest miejsce na wszystkie produkty, o ile zadbamy o to, by jeść ich odpowiednią ilość. Właśnie o tym jest mój kurs online Tajniki jedzenia intuicyjnego. W trakcie szkolenia dowiesz się:
jakie są plusy i minusy liczenia kalorii
w jaki sposób odróżnić głód od zachcianki
jak jeść to, na co masz ochotę i nie przybierać na wadze
Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.
Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.