fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
4 marca 2016

10 000 kroków dziennie

10 000 kroków - czy faktycznie coś w tym jest? Wielu przypisuje tej wartości zdolności wręcz magiczne 😀 Przejście 10 000 kroków dziennie miałoby uchronić nas przed problemami z masą ciała, chorobami metabolicznymi czy nawet złym samopoczuciem. Czy to trudne przejść dziennie 10 000 kroków? I czy warto? Dowiesz się z artykułu!

10 000 kroków

DLACZEGO 10 000 KROKÓW?

Właściwie 10 tys. to liczba która wzięła się zupełnie znikąd 🙂 Nie jest ona dziełem żadnych dokładnych wyliczeń, badań czy przemyśleń filozofów. W latach 80 w Japonii sport spacerowy, znany w Polsce jako nordic walking, cieszył się szczytem swojej popularności. Z tej okazji jedna z japońskich firm stworzyła dla spacerowiczów specjalny licznik kroków, który nazwała "manpo-kei"- czyli "10 tys. kroków"

CO DAJE 10 000 KROKÓW DZIENNIE?

Osoby pokonujące 10 tys. kroków dziennie postanowiono dokładnie zbadać. Okazało się, że taka liczba kroków dziennie pozwoliła po 24 tygodniach znacznie zredukować ciśnienie tętnicze oraz poziom glukozy we krwi osób badanych. Dodatkowo szacuje się, że osoby, które pokonują dystans 10 tys. kroków w ciągu doby są w stanie spalić 25% kalorii spożytych w ciągu całego dnia. Niewątpliwie zaletą jest także to, że zwykle taki dystans pokonujemy na świeżym powietrzu, co dodatkowo pozwala nam odpowiednio dotlenić mózg. 10 000 kroków dziennie stało się dzięki temu nieoficjalnym zaleceniem jednostek zajmujących się prewencją otyłości.

W zbudowaniu nawyku codziennego chodzenia pomoże Ci moja darmowa gra Pogromca Nawyków. Pobierz ją już dziś! 😉

JAK ZROBIĆ 10 000 KROKÓW

Włączenie krokomierza zmotywowało mnie do tego stopnia, że zdarzało mi się wysiąść kilka przystanków wcześniej lub poruszać się całkowicie pieszo w sytuacji, gdy brakowało mi 2000 czy 3000 kroków do wyrobienia normy. Czasem wracam do domu dłuższą drogą lub wybieram sobie dodatkowe cele swojej miejskiej podróży, jeśli pozwala mi na to czas. Nie sądziłam, że ten tykający monitor w kieszeni może mieć tak duży wpływ na mnie i mój nastrój. Okazało się jednak, że kiedy nie uda mi się przejść dziennie odpowiedniego dystansu jestem trochę zawiedziona 😉

Kilka pomysłów jak możesz robić więcej kroków

  • wysiadaj przystanek wcześniej
  • idź na przystanek dalej (w mieście przystanki bywają naprawdę blisko siebie ;))
  • umawiaj się ze znajomymi na spacer, a nie tylko posiadówy czy wizyty w kawiarniach
  • planuj trasy spacerowe w rejony Twojej miejscowości, w której nigdy nie byłeś
  • parkuj samochód na najdalszym miejscu parkingu, a resztę dystansu przechodź pieszo
  • wybieraj schody zamiast windy lub ruchomych schodów
  • spraw sobie psa do wyprowadzania 😉

10 000 kroków

10 000 KROKÓW - PODSUMOWANIE 

Aktywność fizyczna jest wpisana w naszą ludzką naturę i nie powinniśmy z nią walczyć 😉 Obecne czasy chcą na siłę zatrzymać nas na krześle, kanapie lub za kierownicą, dlatego uważam, że każdy sposób przeciwdziałania temu zjawisku jest dobry. Krokomierz nie jest kolejnym zbędnym "bajerem" naszych czasów, ale bardzo dobrym motywatorem do osiągania zamierzonych celów. Skoro ostatecznie potwierdzono korzystne działanie magicznych 10 000 kroków dziennie, to dlaczego nie skorzystać z tej dobroci? Przecież codzienny dłuższy spacer nie kosztuje nas nic, a może zmienić w naszym życiu bardzo wiele 🙂

Zachęcam do obejrzenia ciekawego materiału z kanału Discovery, który był inspiracją do napisania tego tekstu:

YouTube video

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. Mam 2 km od autobusu do pracy bo się nie przesiadam,wszyscy się ze mnie śmieją,dziwią się co za naród.

  2. […] 000 kroków. Magiczna liczba. Dlaczego akurat tyle? Dowiesz się czytając ten artykuł. Wiemy, że 10 tysięcy dla niektórych może wydawać się nieosiągalnym wynikiem, ale […]

  3. Piękna sprawa . Ja włąsnie też dołączyłam do społeczności dzieki pewnej aplikacji , która daje nam co dzien wyzwnie w postaci 10 000 kroków do pokonania . jestem zachwycona . Mało tego tak, jak piszesz to niesamowicie motywuje do aktywności 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross