fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
11 października 2015

Jak biegać żeby schudnąć?

Zastanawiasz się od czego zależy spalanie kalorii? Poza energią wydatkowaną na funkcjonowanie naszego organizmu, bez względu na podejmowany wysiłek, ogromną rolę odgrywa tempo podejmowanej aktywności fizycznej. Czy to oznacza, że lepiej trenować wolniej, ale dłużej, a może jest wręcz odwrotnie? I jak biegać żeby schudnąć? Przekonasz się czytając artykuł! 😉

spalanie kalorii

SPALANIE KALORII

RÓŻNE ŹRÓDŁA ENERGII

Nasz organizm jest z zasady oszczędny, dlatego jeżeli poddajemy go różnego rodzaju wysiłkom, on będzie się starał, aby rozdysponować źródła energii ekonomicznie. Podczas wysiłku mamy cztery podstawowe źródła energii:

  • glikogen mięśniowy
  • glukoza we krwi
  • wolne kwasy tłuszczowe
  • pozostałe tłuszcze

SPALANIE KALORII WEDŁUG RODZAJÓW WYSIŁKU

Jeżeli poddajemy nasz organizm lekkiemu wysiłkowi na poziomie 40-50% tętna maksymalnego (HR max), organizm będzie w 50% czerpał energię z tłuszczu oraz z węglowodanów. Przy wysiłku na poziomie 60-65% HR max ta proporcja będzie podobna, ale bardziej korzystna na rzecz spalania wolnych kwasów tłuszczowych. Przy wysiłku na poziomie 80-85% HR max (II zakres) pobór energii z tłuszczu wynosi jedynie 25%.

SPALANIE KALORII PODSUMOWANIE

Sprawdzając ilość spalonych kalorii musimy mieć na uwadze, że pochodzą one z różnych źródeł w naszym ciele i nie ich ilość, ale jakość (w tym wypadku pochodzenie) będzie grała największą rolę w pozbywaniu się tłuszczu. Łatwo można wyciągnąć wniosek, że tłuszcz spala się podczas wolniejszego wysiłku, ale należy pamiętać, że nawet podczas lekkiego treningu tracimy zapasy glikogenu mięśniowego, który należy po wysiłku uzupełnić. Pominięcie posiłku potreningowego nie spowoduje, że organizm pozyska więcej energii z tkanki tłuszczowej (lub zrobi to w sposób mało znaczący), ale uszczupli zasoby energetyczne naszych mięśni, przez co nasze treningi będą coraz mniej efektywne. Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, kluczowa jest rola diety i budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Wsparcie w tym procesie stanowi Workbook, czyli 28-dniowy program, który stworzyłam dla osób pragnących żyć zdrowiej. Materiały wideo i PDF pomogą Ci:

  • zidentyfikować, które nawyki są nieskuteczne i wymagają zmiany
  • sprecyzować jak chcesz dojść do pożądanego rezultatu
  • wyjść ze schematu 100% albo nic
  • stworzyć plan minimum diety na trudniejsze momenty

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross