Zastanawiasz się od czego zależy spalanie kalorii? Poza energią wydatkowaną na funkcjonowanie naszego organizmu, bez względu na podejmowany wysiłek, ogromną rolę odgrywa tempo podejmowanej aktywności fizycznej. Czy to oznacza, że lepiej trenować wolniej, ale dłużej, a może jest wręcz odwrotnie? I jak biegać żeby schudnąć? Przekonasz się czytając artykuł! 😉
SPALANIE KALORII
RÓŻNE ŹRÓDŁA ENERGII
Nasz organizm jest z zasady oszczędny, dlatego jeżeli poddajemy go różnego rodzaju wysiłkom, on będzie się starał, aby rozdysponować źródła energii ekonomicznie. Podczas wysiłku mamy cztery podstawowe źródła energii:
- glikogen mięśniowy
- glukoza we krwi
- wolne kwasy tłuszczowe
- pozostałe tłuszcze
SPALANIE KALORII WEDŁUG RODZAJÓW WYSIŁKU
Jeżeli poddajemy nasz organizm lekkiemu wysiłkowi na poziomie 40-50% tętna maksymalnego (HR max), organizm będzie w 50% czerpał energię z tłuszczu oraz z węglowodanów. Przy wysiłku na poziomie 60-65% HR max ta proporcja będzie podobna, ale bardziej korzystna na rzecz spalania wolnych kwasów tłuszczowych. Przy wysiłku na poziomie 80-85% HR max (II zakres) pobór energii z tłuszczu wynosi jedynie 25%.
SPALANIE KALORII PODSUMOWANIE
Sprawdzając ilość spalonych kalorii musimy mieć na uwadze, że pochodzą one z różnych źródeł w naszym ciele i nie ich ilość, ale jakość (w tym wypadku pochodzenie) będzie grała największą rolę w pozbywaniu się tłuszczu. Łatwo można wyciągnąć wniosek, że tłuszcz spala się podczas wolniejszego wysiłku, ale należy pamiętać, że nawet podczas lekkiego treningu tracimy zapasy glikogenu mięśniowego, który należy po wysiłku uzupełnić. Pominięcie posiłku potreningowego nie spowoduje, że organizm pozyska więcej energii z tkanki tłuszczowej (lub zrobi to w sposób mało znaczący), ale uszczupli zasoby energetyczne naszych mięśni, przez co nasze treningi będą coraz mniej efektywne. Jeżeli zależy nam na zrzuceniu zbędnych kilogramów, kluczowa jest rola diety i budowania zdrowych nawyków żywieniowych. Wsparcie w tym procesie stanowi Workbook, czyli 28-dniowy program, który stworzyłam dla osób pragnących żyć zdrowiej. Materiały wideo i PDF pomogą Ci:
- zidentyfikować, które nawyki są nieskuteczne i wymagają zmiany
- sprecyzować jak chcesz dojść do pożądanego rezultatu
- wyjść ze schematu 100% albo nic
- stworzyć plan minimum diety na trudniejsze momenty
Wspaniala robota! Jest to rodzaj informacji, ktore powinny byc udostepniane w calym Internecie. Dzieki