Cześć kochani!
Dziś realizuję temat, który z pewnością zainteresuje każdego początkującego biegacza, ale nie tylko 🙂 Mówią, że bieganie jest najprostszym i najtańszym sportem, bo wystarczy po prostu nałożyć buty i wyjść z domu. Specyfika tego sportu wymaga jednak, aby zadbać o komfort stóp, bezpieczeństwo stawów, odpowiednią wentylację oraz wygodę. 

Podczas jednego kroku biegowego, na nasz układ ruchu działa obciążenie 3 razy większe niż masa naszego ciała.

Jak wybrać buty do biegania

 

 

CZYM SIĘ KIEROWAĆ PRZY ZAKUPIE OBUWIA?
Na początku trzeba sobie zadać kilka pytań:
1. Jesteś początkującym, czy zaawansowanym biegaczem? Swoje potrzeby odnośnie buta biegowego odczuwamy dopiero z czasem. Na początek dobrze jest zaopatrzyć się w niedrogie, ale amortyzowane buty, które pozwolą nam wkręcić się w bieganie. Z czasem będziemy wiedzieć, że wygodniej byłoby nam z większą/mniejszą amortyzacją, większym przepływem powietrza w bucie, podeszwą przystosowaną do tras leśnych itp.

2. Biegasz po miękkich powierzchniach czy po asfalcie? Bieganie po asfalcie jest dość niekorzystne dla naszych stawów, dlatego warto postawić na większą amortyzację. Biegając w terenie możemy wybrać but nieco mniej amortyzowany, lecz z odpowiednią podeszwą przystosowaną do zmiennych i nierównych nawierzchni.

3. Czy masz dużo nadprogramowych kilogramów? Nadwaga lub otyłość to kolejne powody do tego, aby wybrać but nieco bardziej zamortyzowany ze względu na zbyt duże obciążenie stawów wynikające z nadmiernej masy ciała.

4. Ile kilometrów biegasz tygodniowo? Inne potrzeby będzie miał biegacz przebywający w ciągu tygodnia 30 km, a inne ten, który biega ponad 80 km. Przy doborze obuwia do biegania ta kwestia również musi być rozważona.

RODZAJ STOPY

Jak wybrać buty do biegania

 

Wyróżnia się trzy rodzaje stóp supinujące, pronujące i neutralne. Do podanych trzech rodzajów dobiera się jednak tylko dwa typy butów: dla pronatowów– buty ze wsparciem podeszwy po wewnętrznej stronie, które zmniejszają efekt zapadania się stóp do środka oraz buty neutralne– dla supinatorów oraz osób posiadających stopy neutralnyme. Aby dowiedzieć się jaki jest nasz profil stopy, można wykonać badanie polegające na namoczeniu stopy, a następnie odciśnięciu jej na powierzchni. Przykłady kształtów, jakie może uzyskać stopa pokazane są na obrazku powyżej. Profesjonalne badanie można przeprowadzić w sklepie biegowym, np. Sklepie Biegacza, podczas którego przeszkolony pracownik oceni nasz sposób poruszania się i weźmie pod uwagę także inne parametry jak np. wysokość podbicia.

 

Ocena rodzaju stopy przez eksperta ze Sklepu Biegacza 🙂

Jak wybrać buty do biegania

Dokładne pomiary długości i szerokości stopy na specjalnym stanowisku

Jak wybrać buty do biegania

WAŻNE!
Jeżeli przy zakupie pierwszej pary obuwia nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić profilu stopy i nie mamy dostępu do profesjonalnego doradztwa- lepiej wybrać buty neutralne nawet w przypadku osób z pronacją. Buty neutralne będą bezpieczne dla każdej stopy, w przeciwieństwie do butów przeznaczonych dla pronatorów, które nagminnie eksploatowane przez osobę o profilu neutralnym mogą doprowadzić do kontuzji.

 

TYPY OBUWIA BIEGOWEGO

Jak wybrać buty do biegania

1. Buty treningowe- to buty o bardzo dobrej amortyzacji i stosunkowo dużej masie. Buty treningowe będą bardzo dobrze chronić stawy podczas biegania po twardych nawierzchniach, ale sprawdzą się również na polnych i leśnych ścieżkach biegowych. Ten rodzaj butów to absolutnie must have u początkujących biegaczy, którzy nie do końca zapoznali się jeszcze z prawidłową techniką biegu.
Przykładowe buty treningowe: Nike Zoom Vomero, Nike Pegasus, Adidas Energy Boost, Adidas Ultra Boost, Asics Gel Cumulus, Puma Faas 300 v4, Brooks Ghost, do tej kategorii będą należeć także popularne buty z Lidla, H&M czy innych sieciówek.

Jak wybrać buty do bieganiaNike Zoom Vomero 10

2. Buty treningowe stabilizujące- są to buty przeznaczone dla osób z pronacją, o czym pisałam nieco wyżej. Oprócz dobrej, treningowej amortyzacji charakteryzują się również elementem wspierającym po wewnętrznej stronie podeszwy, którego zadaniem jest nakierowanie stopy do prawidłowego położenia. U osób z pronacją dobrze sprawdzą się również specjalne wkładki ortopedyczne spełniające tę samą rolę.
Przykłady: Adidas Revenge Boost, Nike Lunarglide, Nike Zoom Structure, Asics Gel Kayano, Brooks Ravenna.

Jak wybrać buty do bieganiaNike Lunarglide 6

3. Buty startowe- lekkie buty o małej ilości amortyzacji idealne dla zawodników startujących w zawodach, którym zależy na uzyskiwaniu jak najlepszych wyników. Dzięki swojej lekkości są bardzo dynamiczne i nadają pędu, jednak nie sprawdzą się w codziennych treningach ze względu na małą ilość amortyzacji. Zdecydowanie nie jest to kategoria nadająca się na pierwszą biegową parę butów 🙂
Przykłady: Nike Lunaracer 3+, Asics GEL Hyper Speed , Adidas AdiZero Ace 6W,Jak wybrać buty do biegania

Nike Lunaracer 3+

 

4. Buty treningowo-startowe– to buty zawierające w sobie cechy dwóch powyższych kategorii. Charakteryzują się mniejszą masą niż buty treningowe, przez co mają też mniejszą amortyzację, ale za to są bardziej dynamiczne. Oczywiście wcale nie trzeba mieć butów startowych, aby startować w zawodach 🙂 Buty startowe lub treningowo-startowe idealnie sprawdzą się jako druga para obuwia biegowego w momentach, gdy mamy już lepszą technikę biegu i chcemy skupić się na bieganiu szybszym i bardziej dynamicznym.
Przykłady: Nike Air Zoom Elite 8, New Balance 890

Jak wybrać buty do biegania

New Balance 890

5. Buty minimalistyczne– to takie, które mają za zadanie naśladować naturalne ułożenie naszej stopy podczas biegu. Nie posiadają dobrej amortyzacji, a ich jedynym zadaniem jest ochrona stopy przed kamieniami, igłami, piaskiem itp. Bieganie w butach minimalistycznych poleca się osobom, które dobrze opanowały technikę biegania ze śródstopia, gdyż buty minimalistyczne o wiele bardziej angażują aparat ruchu, wymagają większej pracy mięśni, a po biegu możemy odczuwać dużo większe zmęczenie w nogach. Odchodząc od tematu biegania, buty minimalistyczne sprawdzą się bardzo dobrze w fitnessie lub aerobiku ze względu na lekkość, przewiewność i naturalne ułożenie stopy 🙂
Przykłady: Nike Free,

Jak wybrać buty do bieganiaNike Free 5.0

6. Buty terenowe– posiadają specjalnie przygotowaną podeszwę do pokonywania górskich terenów i szutrowych ścieżek. Ten rodzaj buta charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją oraz twardą podeszwą z charakterystycznymi wypustkami ułatwiającymi poruszanie się w ciężkim terenie.
Przykłady: Brooks Cascadia, Nike Zoom Terra Kiger, Asics GEL-Fuji Trabuco

 

Jak wybrać buty do biegania
Brooks Cascadia

ROZMIAR BUTA BIEGOWEGO

Podczas biegania nasza stopa zachowuje się nieco inaczej niż podczas chodzenia, dlatego buty do biegania muszą być większe od butów, w których chodzimy. Zwykle jest to 0,5 cm zapasu u osób z niskim podbiciem i 1 cm zapasu u osób z podbiciem wysokim. Dzięki temu, rozpłaszczająca się podczas biegania, stopa będzie miała odpowiedni zapas miejsca w bucie.

Mam nadzieję, że tym długim i wyczerpującym wpisem przybliżyłam Wam nieco świat obuwia biegowego i podjęcie decyzji o zakupie butów do biegania będzie dla Was nieco prostsze 🙂 Mój wybór padł na Nike Vomero 10 (na zdjęciu po lewej)Jak wybrać buty do biegania