fbpx
Tylko raz w roku! Pakiet 10 webinarów za 99 zł zamiast 500 zł >Sprawdź!<
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
14 sierpnia 2015

Jak wybrać buty do biegania?

Jak wybrać buty do biegania? Warto zadać sobie to pytanie zanim zdecydujemy się na zakup butów wyłącznie ze względu na opinie w sieci, ich wygląd czy markę. W artykule znajdziecie poradnik dla każdego początkującego biegacza, ale nie tylko. Mogłoby wydawać się, że wystarczy założyć buty i wyjść biegać. Bardzo ważne jest jednak, aby wziąć pod uwagę komfort stóp, bezpieczeństwo stawów, odpowiednią wentylację oraz wygodę. Podczas jednego kroku biegowego na nasz układ ruchu działa obciążenie 3 razy większe niż masa naszego ciała.

Jak wybrać buty do biegania

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

Na początek trzeba sobie zadać kilka pytań:

  1. Jesteś początkującym czy zaawansowanym biegaczem? Swoje potrzeby odnośnie buta biegowego odczuwamy dopiero z czasem. Na początek dobrze jest zaopatrzyć się w niedrogie, ale amortyzowane buty, które pozwolą nam wkręcić się w bieganie. Z czasem będziemy wiedzieć, że wygodniej byłoby nam z większą/mniejszą amortyzacją, większym przepływem powietrza w bucie, podeszwą przystosowaną do tras leśnych itp.
  2. Biegasz po miękkich powierzchniach czy po asfalcie? Bieganie po asfalcie jest dość niekorzystne dla naszych stawów, dlatego warto postawić na większą amortyzację. Biegając w terenie możemy wybrać but nieco mniej amortyzowany, lecz z odpowiednią podeszwą przystosowaną do zmiennych i nierównych nawierzchni.
  3. Czy masz dużo nadprogramowych kilogramów? Nadwaga lub otyłość to kolejne powody do tego, aby wybrać but nieco bardziej zamortyzowany, ze względu na zbyt duże obciążenie stawów wynikające z nadmiernej masy ciała.
  4. Ile kilometrów biegasz tygodniowo? Inne potrzeby będzie miał biegacz przebywający w ciągu tygodnia 30 km, a inne ten, który biega ponad 80 km. Przy doborze obuwia do biegania ta kwestia również musi być rozważona.

RODZAJ STOPY A WYBÓR BUTÓW DO BIEGANIA

Jak wybrać buty do biegania

Wyróżnia się trzy rodzaje stóp:

  • supinujące
  • pronujące
  • neutralne

Do podanych trzech rodzajów dobiera się jednak tylko dwa typy butów: dla pronatorów - buty ze wsparciem podeszwy po wewnętrznej stronie, które zmniejszają efekt zapadania się stóp do środka. Buty neutralne - dla supinatorów oraz osób osiadających stopy neutralne. Aby dowiedzieć się jaki jest nasz profil stopy, można wykonać badanie polegające na namoczeniu stopy, a następnie odciśnięciu jej na powierzchni. Przykłady kształtów, jakie możemy uzyskać z takiego ćwiczenia pokazane są na obrazku powyżej.

PROFESJONALNY DOBÓR OBUWIA BIEGOWEGO

Profesjonalne badanie można przeprowadzić w sklepie biegowym.  Przeszkolony pracownik oceni nasz sposób poruszania się i weźmie pod uwagę także inne parametry, jak np. wysokość podbicia. Krok po kroku odbywa się to w opisany poniżej sposób:

jak wybrać buty biegowe

1. Ocena rodzaju stopy przez eksperta ze Sklepu Biegacza

Jak wybrać buty do biegania

2. Dokładne pomiary długości i szerokości stopy na specjalnym stanowisku

NIE WIESZ JAKIEGO RODZAJU JEST TWOJA STOPA?

Jeżeli przy zakupie pierwszej pary obuwia nie jesteśmy w stanie jednoznacznie określić profilu stopy i nie mamy dostępu do profesjonalnego doradztwa, lepiej wybrać buty neutralne, nawet w przypadku osób z pronacją. Buty neutralne będą bezpieczne dla każdej stopy, w przeciwieństwie do butów przeznaczonych dla pronatorów, które nagminnie eksploatowane przez osobę o profilu neutralnym mogą doprowadzić do kontuzji.

TYPY OBUWIA BIEGOWEGO

Buty treningowe

Obuwie o bardzo dobrej amortyzacji i stosunkowo dużej masie. Buty treningowe będą bardzo dobrze chronić stawy podczas biegania po twardych nawierzchniach, ale sprawdzą się również na polnych i leśnych ścieżkach biegowych. Ten rodzaj butów to absolutny must have  początkujących biegaczy, którzy nie do końca zapoznali się jeszcze z prawidłową techniką biegu.

Przykładowe buty treningowe

Nike Zoom Vomero, Nike Pegasus, Adidas Energy Boost, Adidas Ultra Boost, Asics Gel Cumulus, Puma Faas 300 v4, Brooks Ghost

Do tej kategorii będą należeć także popularne buty z Lidla, H&M czy innych sieciówek.

Jak wybrać buty do biegania

Nike Zoom Vomero 10

Buty treningowe stabilizujące

Obuwie przeznaczone dla osób z pronacją, o czym pisałam nieco wyżej. Oprócz dobrej, treningowej amortyzacji charakteryzują się również elementem wspierającym po wewnętrznej stronie podeszwy, którego zadaniem jest nakierowanie stopy do prawidłowego położenia. U osób z pronacją dobrze sprawdzą się również specjalne wkładki ortopedyczne spełniające tę samą rolę.

Przykłady butów stabilizujących

Adidas Revenge Boost, Nike Lunarglide, Nike Zoom Structure, Asics Gel Kayano, Brooks Ravenna

Jak wybrać buty do biegania

Nike Lunarglide 6

Buty startowe

Lekkie buty o małej ilości amortyzacji idealne dla zawodników startujących w zawodach, którym zależy na uzyskiwaniu jak najlepszych wyników. Dzięki swojej lekkości są bardzo dynamiczne i nadają pędu, jednak nie sprawdzą się w codziennych treningach, ze względu na małą ilość amortyzacji. Zdecydowanie nie jest to kategoria nadająca się na pierwszą biegową parę butów 🙂

Przykłady butów startowych

Jak wybrać buty do biegania

 Nike Lunaracer 3+

Nike Lunaracer 3+, Asics GEL Hyper Speed , Adidas AdiZero Ace 6W

Buty treningowo-startowe

Obuwie zawierające w sobie cechy dwóch powyższych kategorii. Charakteryzują się mniejszą masą niż buty treningowe, przez co mają też mniejszą amortyzację, ale za to są bardziej dynamiczne. Oczywiście wcale nie trzeba mieć butów startowych, aby startować w zawodach 🙂 Buty startowe lub treningowo-startowe idealnie sprawdzą się jako druga para obuwia biegowego w momentach, gdy mamy już lepszą technikę biegu i chcemy skupić się na bieganiu szybszym i bardziej dynamicznym.

Przykłady obuwia treningowo-startowego

Nike Air Zoom Elite 8, New Balance 890

Jak wybrać buty do biegania

New Balance 890

Buty minimalistyczne

Ich zadaniem jest naśladować naturalne ułożenie naszej stopy podczas biegu. Nie posiadają dobrej amortyzacji, a ich jedynym zadaniem jest ochrona stopy przed kamieniami, igłami, piaskiem itp. Bieganie w butach minimalistycznych poleca się osobom, które dobrze opanowały technikę biegania ze śródstopia, gdyż buty minimalistyczne o wiele bardziej angażują aparat ruchu, wymagają większej pracy mięśni, a po biegu możemy odczuwać dużo większe zmęczenie w nogach. Odchodząc od tematu biegania, buty minimalistyczne sprawdzą się bardzo dobrze w fitnessie lub aerobiku, ze względu na lekkość, przewiewność i naturalne ułożenie stopy 🙂

Przykłady butów minimalistycznych

Nike Free

Jak wybrać buty do biegania

Nike Free 5.0

Buty terenowe

Posiadają specjalnie przygotowaną podeszwę do pokonywania górskich terenów i szutrowych ścieżek. Ten rodzaj buta charakteryzuje się bardzo dobrą amortyzacją oraz twardą podeszwą z charakterystycznymi wypustkami, ułatwiającymi poruszanie się w ciężkim terenie.

Przykłady butów terenowych

Brooks Cascadia, Nike Zoom Terra Kiger, Asics GEL-Fuji Trabuco

Jak wybrać buty do biegania

Brooks Cascadia

ROZMIAR BUTA BIEGOWEGO

Podczas biegania nasza stopa zachowuje się nieco inaczej niż podczas chodzenia. Dlatego buty do biegania muszą być większe od butów, w których chodzimy. Zwykle jest to 0,5 cm zapasu u osób z niskim podbiciem i 1 cm zapasu u osób z podbiciem wysokim. Dzięki temu stopa rozpłaszczająca się podczas biegania będzie miała odpowiedni zapas miejsca w bucie.

JAK WYBRAĆ BUTY DO BIEGANIA?

Mam nadzieję, że tym długim i wyczerpującym wpisem ułatwiłam Wam odpowiedź na pytanie "Jak wybrać buty do biegania". Poszukując butów biegowych dla siebie warto wziąć pod uwagę opisane powyżej czynniki. Dzięki temu wybierzemy buty, które będą nam służyć, jednocześnie zwiększając komfort biegania. A każdy biegacz wie, że niewygodne buty do biegania, to najgorsze, co może się zdarzyć 😉

Mój wybór padł na Nike Vomero 10 (na zdjęciu po lewej). Szczegółową recenzję tych butów znajdziecie na moim blogu: Test butów biegowych Nike Air Zoom Vomero 10

Jak wybrać buty do biegania

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. Od zawsze miałem duży problem z doborem właściwego buta do biegania, z początku były dobre ale potem zaczynały mnie obcierać. Teraz kupiłem te 4 buty i jestem z nich bardzo zadowolony. Nadają się nawet na starty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross