fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
25 lutego 2015

Edukacja żywieniowa w podstawówce, czyli co dzieci powinny wiedzieć o żywieniu?

Edukacja żywieniowa dzieci jest bardzo ważnym elementem kształcenia najmłodszych. To właśnie w najmłodszych latach tworzymy podstawy dla naszych dorosłych nawyków. Dlatego właśnie w ramach działalności Studenckiego Koła Naukowego Dietetyków postanowiłam przeprowadzić warsztaty żywieniowe w klasach I szkoły podstawowej. W tym artykule podzielę się z Wami moimi wrażeniami z tego szkolenia, a także podrzucę kilka pomysłów, co mówić dzieciom na temat zdrowego żywienia 🙂

edukacja żywieniowa

EDUKACJA ŻYWIENIOWA DZIECI

Zostałam dziś bardzo pozytywnie zaskoczona stanem wiedzy pierwszoklasistów. Nasze zajęcia miały na celu pokazanie dzieciom wszystkich dostępnych rodzajów produktów, a następnie omówienie, które z nich są dla nas zdrowszym wyborem. Dzieci radziły sobie doskonale wybierając ciemne pieczywo i ciemny makaron zamiast jasnego, umiały wytłumaczyć dlaczego nie powinno się kupować słodkich, kolorowych jogurtów, słodkich płatków śniadaniowych oraz jakie są konsekwencje spożywania zbyt dużej ilości cukru. Wiele z nich przyznawało, że w domu stosują się do zasady spożywania słodyczy tylko w jeden wyznaczony dzień w tygodniu, co było dla mnie niezwykle pocieszające. Na spotkaniach poruszaliśmy również temat pierwszego i drugiego śniadania oraz ich wpływu na prawidłowy rozwój maluchów.

SŁODYCZE W DIECIE DZIECI

Jednym z naszych zadań było pokazanie dzieciom, że ograniczenie słodkości kupowanych w sklepie wcale nie wiąże się z  żadnymi przykrościami. Jest mnóstwo sposobów na samodzielnie przygotowywane słodkie przekąski, które jednocześnie nie są tykającą, cukrową bombą. Jednym z przykładów jest pokazany powyżej przepis na domowy jogurt z jogurtu naturalnego, owoców, startej gorzkiej czekolady oraz łyżeczki miodu dla smaku. Całość nie zawiera sztucznych barwników, cukrów rafinowanych i przede wszystkim jest bogata w witaminy i składniki odżywcze, których próżno by szukać w żywności przetworzonej.

Ogromnie cieszy mnie wzrost świadomości żywieniowej wśród rodziców, którzy bardzo rzetelnie przekazują tę wiedzę dzieciom. Chciałabym, aby tak bogata wiedza dzieci była również stosowana w praktyce. W oparciu o program edukacyjny dla dzieci, przygotowałam kilka zasad, które warto wprowadzić w życie codzienne całej rodziny, w trosce o zdrowie każdego jej członka.

edukacja żywieniowa

EDUKACJA ŻYWIENIOWA - NIE TYLKO DZIECI 😉

  1.  Słodycze nie mogą być nagrodą dla dziecka. Jest to bardzo zły nawyk, który może prowadzić do uzależnienia dziecka od cukru.
  2. Wszystkie posiłki powinny być przygotowywane samodzielnie w domu. Unikniemy dzięki temu spożywania przez dzieci szkodliwych barwników i konserwantów oraz nadmiaru cukru.
  3. Dzieci muszą zjeść w szkole drugie śniadanie, które powinno opierać się na pełnoziarnistym pieczywie, warzywach, owocach lub nabiale. Nie powinny być to drożdżówki, batoniki czy rogale z czekoladą.
  4. W całym tygodniu wyznaczcie wspólnie z domownikami jeden dzień, w którym dozwolone jest jedzenie słodyczy. We wszystkie inne starajcie się ich wspólnie unikać.
  5. Nie wprowadzaj zwyczaju kupowania do domu słodzonych napoi. Niech zastępuje je woda mineralna lub napój zrobiony z wody, cytryny i miodu.
  6. Starajcie się spożywać 5 posiłków dziennie, w których występuje jak najwięcej warzyw oraz owoce w nieco mniejszej ilości.
  7. W diecie, szczególnie dziecka, powinny co najmniej dwa razy w tygodniu znajdować się ryby (nie mylić z paluszkami rybnymi). Jeśli dzieci podchodzą niechętnie do jedzenia ryb, powinny dostawać tran w kapsułkach.
  8. Wprowadzajcie do diety zdrowe substytuty słodyczy np. na śniadanie zamiast kolorowych, słodzonych płatków wybierajcie naturalne płatki owsiane z dodatkiem owoców i miodu. Jeśli macie dzień, w którym pozwalacie sobie na łakocie - zróbcie je samodzielnie, unikając tym samym obecności sztucznych dodatków. Więcej przepisów na zamienniki słodyczy znajdziecie na moim blogu: desery FIT
  9. Zamiast jeść fast-food'y na mieście wykonujcie w domu ich zdrowe zamienniki. Kebab można bardzo łatwo zastąpić bułką grahamką z warzywami, chudym mięsem oraz sosem czosnkowym na bazie jogurtu naturalnego.

EDUKACJA ŻYWIENIOWA

Pamiętajmy przede wszystkim, że lepsza jakość spożywanych przez nas potraw ma ogromny wpływ na zdrowie nasze i całej rodziny! Nie zaniedbujmy więc nigdy tego tematu 🙂 A z dziećmi zdecydowanie warto rozmawiać o zdrowym odżywianiu - nie dlatego, aby nałożyć na nie presję idealnego jedzenia, ale po to, aby za jakiś czas mogły same dokonywać świadomych, dobrych wyborów.

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross