fbpx
Tylko raz w roku! Pakiet 10 webinarów za 99 zł zamiast 500 zł >Sprawdź!<
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
15 sierpnia 2017

Efekt jojo - 3 rodzaje diet, które go powodują

Utrzymanie wagi po odchudzaniu... Okazuje się, że bywa ono trudniejsze niż samo zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Wiele osób z łatwością przechodzi przez okres zmniejszonej liczby kalorii w diecie, ponieważ towarzyszy temu wysoki poziom motywacji związany z osiąganiem widocznych efektów. Ten okres nie trwa jednak wiecznie, a nieprzestrzeganie zasad diety często odbija się w postaci efektu jo-jo. Czy jesteśmy na niego narażeni po każdej diecie? Na szczęście nie, co nie zmienia faktu, że bardzo często decydujemy się na z pozoru skuteczne kuracje, które są obarczone dużo większym ryzykiem powrotu utraconych kilogramów…

Utrzymanie wagi po odchudzaniu

UTRZYMANIE WAGI PO ODCHUDZANIU - DLACZEGO TO TAKIE TRUDNE?

Rozpoczynając decyzję o kuracji odchudzającej, zwykle skupiamy się tylko na jej początkach, nie myśląc co będzie dalej. Okazuje się, że największym problemem w utrzymaniu wagi po odchudzaniu nie jest spadek motywacji czy brak silnej woli. I choć wpływ tych czynników również jest duży, problem często leży nieco wcześniej i jest nim sama dieta. Musimy wiedzieć, ze nie każda dieta oznaczona mianem „odchudzająca” jest skuteczna i pozwoli na utrzymanie długotrwałych efektów. Na byle jakich fundamentach postawimy letniskowy domek parterowy, ale nie zbudujemy już kilkupiętrowego biurowca. Podobnie jest z dietą: na szybkiej i niedbale przeprowadzonej redukcji schudniemy kilka kilo do sukienki na wesele, ale nie zbudujemy na niej mocnej podstawy do stałej zmiany nawyków żywieniowych i utrzymywania świetnej formy przez długie lata.

diety odchudzające i efekt jojo

DIETY ODCHUDZAJĄCE I EFEKT JOJO

Skoro znamy już podłoże problemu utrzymania wagi po odchudzaniu, warto zastanowić się nad związkiem pomiędzy dietami odchudzającymi a efektem jojo. Niektóre typy diet sprzyjają powrotom do stanu przed kuracji. Czym się charakteryzują?

Odbiegają od schematu racjonalnego żywienia

Wszelkiego rodzaju kombinacje polegające na jedzeniu tylko i wyłącznie jabłek, marchewek, kisielu czy zupy z kapusty nie wnoszą żadnych wartości do naszej świadomości żywieniowej. Główną cechą skutecznej diety jest to, abyśmy podczas jej trwania uczyli się rozpoznawania reakcji swojego organizmu, nabywali nowych nawyków żywieniowych, umiejętności kulinarnych czy zdolności zarządzania swoim czasem. Z diety opierającej się na kilku produktach spożywczych wyniesiemy jedynie chwilowe efekty, złe wspomnienia, zniechęcenie i rozczarowanie. Więcej przeczytasz tutaj: 5 powodów, przez które nie możesz schudnąć [ani jeden nie dotyczy diety]

Dostarczają zbyt mało kalorii

Przebywanie na ujemnym bilansie kalorycznym będzie wpływać na obniżenie masy ciała, ale jednocześnie będzie również burzyć równowagę hormonalną. Długotrwałe przebywanie na dietach o kaloryczności poniżej 1000 skutkuje spadkiem stężenia leptyny (hormonu sytości) oraz wzrostem stężenia greliny (hormonu głodu). Bardzo często to wahania tych dwóch hormonów są przyczyną powstawania efektu jo-jo, ponieważ wraz z końcem rygoru narzuconego przez dietę nie jesteśmy w stanie zapanować nad reakcjami naszego organizmu. W związku z tym, że okres przebywania na diecie nie wprowadził żadnych pozytywnych zmian do naszego sposobu odżywiania, chętnie wracamy do tego, co znane i tym samym znajdujemy się w punkcie wyjścia. Więcej na ten temat: Dieta niskokaloryczna – 5 negatywnych skutków, o których nikt Ci nie powie

Nie są dostosowane do naszych upodobań

Modne diety, które są uniwersalne dla każdego, wyglądają dobrze tylko na papierze lub monitorze. Ich założenia narzucają nam konkretne zasady, nie biorąc pod uwagę naszych preferencji. W ten sposób tworzymy stereotyp diety, która jest monotonna, ciężka w utrzymaniu i kojarzy się z przykrym okresem w naszym życiu. Tymczasem najskuteczniejszą dietą będzie ta, której jesteśmy w stanie przestrzegać. Nie bez powodu do wyboru mamy mnóstwo różnych strategii żywieniowych, z których możemy skorzystać. Oczywiście, aby osiągnąć cel, trzeba porzucić bezpieczną strefę komfortu. Jej opuszczenie nie musi się jednak wiązać z ograniczeniami w każdej dziedzinie życia. Znalezienie odpowiedniej drogi wymaga wielu prób, błędów i poznawania własnego ciała, a tych rzeczy nie zapewni nam szablonowa dieta wydrukowana z internetu.

Wsparcie w utrzymaniu efektów odchudzania daje poznanie mechanizmów psychologicznych stojących za zrzucaniem kilogramów. Odsłuchaj odcinka podcastu na ten temat!

YouTube video

UTRZYMANIE WAGI PO ODCHUDZANIU - PODSUMOWANIE

Problem z utrzymaniem wagi po odchudzaniu bardzo często jest zależny od rodzaju wybranej przez nas diety. Niestety nie każda dieta odchudzająca będzie w stanie zagwarantować nam trwałe efekty, dlatego o utrzymaniu trwałych efektów warto pomyśleć o wiele wcześniej, niż pod koniec kuracji odchudzającej.

W skutecznym zaplanowaniu procesu zmiany pomoże Ci kurs online Psychodietetyka w praktyce. Ze szkolenia dowiesz się:

  • jak nasze myśli i przekonania sprawiają, że nie możemy schudnąć
  • w jaki sposób zmotywować się do zmiany
  • jak budować zdrowe nawyki
  • jak zmienić swoją relację z jedzeniem i ciałem

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross