fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
19 kwietnia 2017

Nie chudnę jedząc zdrowo, co robię źle?

Dlaczego nie chudnę jedząc zdrowo? Jeśli też się nad tym zastanawiasz, to dobrze trafiłeś/aś 😉 Odchudzanie pozornie wydaje się bardzo proste. W internecie czekają na nas setki porad, kuracji odchudzających, herbatek będących antidotum na wszelkie dolegliwości. Z drugiej strony mamy też większy dostęp do rzetelnej wiedzy dietetycznej i zasad racjonalnego żywienia. Świadomość żywieniowa być może nigdy nie była tak wysoka, a jednocześnie tak zagrożona - przez pseudo autorytety, niewiarygodne badania naukowe czy trendy dietetyczne. 
  • Dlaczego, nawet jeśli gotujemy dietetycznie, gubienie zbędnych kilogramów przychodzi nam tak ciężko?
  • Czy w zdrowym odżywianiu czyhają jakieś pułapki?
nie chudnę jedząc zdrowo

DLACZEGO NIE CHUDNĘ JEDZĄC ZDROWO?

PROBLEMEM JEST ILOŚĆ

Choć odpowiedź na pytanie dlaczego nie chudnę, jedząc zdrowo wydaje się być dość prosta, niestety bardzo często zdarza nam się o tym zapominać. Przeładowani informacjami wnikającymi w głąb tematu odżywiania zapominamy o tym, co było na powierzchni. A wszystko przecież zaczyna się od ilości tego, co spożywamy w swojej diecie. 

  • Problemem w diecie nie jest sam cukier, ale ILOŚĆ cukru.
  • Problemem nie jest też tłuszcz, ale ILOŚĆ tłuszczu.
  • Nie przytyjemy również od białka, o ile jego ILOŚĆ jest odpowiednia.
  • Nie stanie się nic jeśli raz na jakiś czas zjemy czekoladę, o ile nie są to ogromne jej ILOŚCI.

Wychodzę z założenia, że najlepszą dietą jest brak diety, o ile potrafimy w pełni rozpoznawać potrzeby naszego organizmu. Sami jednak wiemy, jak trudne wydaje się zadanie panowania nad zachciankami i spożywania tylko tyle jedzenia, ile rzeczywiście potrzebujemy. Skąd ten problem? Nasz metabolizm nie zdążył jeszcze przystosować się do nadmiernej dostępności pożywienia i został jeszcze w czasach, gdy o jedzenie trzeba było zawalczyć nieco inaczej niż poprzez podjechanie samochodem na parking supermarketu. Kiedyś aby przeżyć potrzebne były duże zapasy energii, dlatego w nawyku naszego organizmu pozostało magazynowanie zapasów i niechęć do ich oddawania. To dlatego przy próbach nagłego odchudzania pojawia się brak energii, wielki apetyt i ochota na wszystko, co nadaje się do jedzenia. W końcu jest to jeden z naszych mechanizmów obronnych.

JAKOŚĆ TEGO CO JEMY, JEST ISTOTNA

Pochłaniając duże ilości pustych kalorii maskujemy na pewien czas uczucie głodu, ale nie zaspokajamy potrzeb naszego organizmu. Pod postacią ciasteczek z kremem nie dostarczymy sobie dobrej jakości budulca i paliwa do prawidłowego funkcjonowania. Reakcje naszego ciała można przyrównać do małego dziecka, które będzie płakało i domagało się tego, czego potrzebuje do momentu, aż to dostanie. Zaspokajając głód chwilową pożywką w postaci chipsów, paluszków czy krakersów musimy liczyć się z tym, że nie dostarczyliśmy sobie nic wartościowego i nasz organizm będzie chciał więcej. Wiem, że to może trochę dziecinne porównanie, ale co innego może przyjść do głowy, kiedy na listach skutecznych diet odchudzających widnieją diety: „galaretkowe”, „soku jabłkowego”, „diety 1000 kcal”, „diety kakaowe” itp. itd….  Takie diety to również problem ILOŚCI - w tym wypadku zbyt małej ilości wartościowego jedzenia.

ILOŚĆ ZDROWEGO JEDZENIA

Warto również spojrzeć na problem z drugiej strony. Jeśli coś jest zdrowe, to wcale nie oznacza, że możemy jeść dany produkt bez ograniczeń.

  • Jeśli codziennie spożywamy ogromne ilości owoców, to pomimo ich wielu prozdrowotnych właściwości możemy doprowadzić do wzrostu naszej masy ciała, ponieważ owoce są jednocześnie źródłem cukrów prostych.
  • Nadmiar ziaren słonecznika czy dyni będzie problemem ze względu na wysoką zawartość prozapalnych kwasów Omega 6 - i pomimo, że są to produkty naturalne, ich nadmiar będzie powodował stany zapalne w organizmie.
  • Nadużywanie oliwy z oliwek również będzie niekorzystne ze względu na zbyt wysoką podaż kalorii w stosunku do zapotrzebowania, ponieważ pomimo jej korzystnego wpływu na zdrowie, oliwa to wciąż tłuszcz, który ma 9 kcal w 1 g.
  • Spożywanie dzień w dzień kurczaka, ryżu i brokułów doprowadzi do niedoborów witamin i składników mineralnych, ze względu na zbyt małą różnorodność diety.
  • Jedna kostka czekolady dziennie może mieć pozytywny wpływ na utratę masy ciała, ale cała tabliczka czekolady już nie 😉

Te przykłady można mnożyć w nieskończoność, ale tu chodzi o jedną zasadę: jemy po to, aby żyć, a nie żyjemy po to, by jeść.

Dowiedz się więcej o psychologii odchudzania z odcinku mojego podcastu!

YouTube video

NIE CHUDNĘ JEDZĄC ZDROWO PODSUMOWANIE

A więc co robimy źle, gdy nie chudniemy jedząc zdrowo? Jedząc zbyt dużo powodujemy zachwianie równowagi energetycznej i narażamy się na wzrost masy ciała. Kiedy sobie to uświadamiamy, próbujemy natychmiast ten błąd naprawić i drastycznie zmniejszamy ilość jedzenia w imię zasady, że skoro „zbyt dużo” szkodziło, to „mało” na pewno pomoże. Niekoniecznie. Więcej na ten temat tutaj: Dieta niskokaloryczna – 5 negatywnych skutków, o których nikt Ci nie powie

Pomóc może nam tylko zdrowy rozsądek przekładający się na odpowiednią ilość przyjmowanego pokarmu. Głodzenie się nie jest dobrym pomysłem tak samo, jak przejadanie. Zmieniając nawyki żywieniowe należy pamiętać, aby monitorować ilość spożywanego jedzenia i zmniejszać ją stopniowo, nawet na rzecz wolniejszej utraty kilogramów. Przecież trwałe zmiany nie są dziełem jednego tygodnia 🙂 W procesie zmiany wesprze Cię mój kurs on-line Psychodietetyka w praktyce. W trakcie szkolenia nauczysz się:

  • Rozpoznawać myśli i schematy, które sprawiają, że nie możesz schudnąć,
  • Motywować się wewnętrznie do zmiany,
  • Pozytywnego języka zmiany,
  • Jak zmienić podejście "100% albo nic",
  • W jaki sposób postępować, jeśli Twoja relacja z jedzeniem jest zaburzona.

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross