fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
2 lipca 2018

Kontrola łaknienia - co i jak jeść, aby nie czuć głodu?

Wiele osób zastanawia się co i jak jeść, aby nie czuć głodu i łatwiej kontrolować łaknienie. Odpowiedź na to pytanie pozwala zwiększyć skuteczność odchudzania. W teorii utrata zbędnych kilogramów jest prosta: skoro tyjemy dlatego, że jemy za dużo, to aby schudnąć wystarczy jeść mniej. Problem w tym, że w obliczu niższego spożycia kalorii, nasz organizm włącza mechanizmy obronne, które mają uchronić nas przez utratą zapasów w postaci tkanki tłuszczowej. Jednym z takich mechanizmów jest właśnie głód, a jego pojawienie się jest jedną z najczęstszych przyczyn niepowodzeń w odchudzaniu. Jak zatem przechytrzyć mechanizmy obronne i jeść tak, aby nie czuć głodu? O tym przeczytacie w poniższym artykule.

KONTROLA ŁAKNIENIA W PRAKTYCE

1. JEDZ BIAŁKO NA ŚNIADANIE

kontrola łaknienia

W przeszłości pomijanie śniadania było kojarzone z przybieraniem na masie. Dziś jednak wiemy, że rekomendacje dotyczące jedzenia lub pomijania śniadania nie mają wpływu na wzrost lub spadek masy ciała. Niemniej, jeśli chcemy schudnąć i kontrolować łaknienie, jedzenie śniadania jest dość dobrym pomysłem z kilku względów.

Kontrola łaknienia będzie większa, jeśli poranny posiłek odpowiednio skomponujemy. Co mam na myśli? Odpowiedni skład śniadania, to przede wszystkim białko, które wywiera największy wpływ na odczuwanie sytości.

Co ciekawe, nie ma aż tak dużego znaczenia czy nasze śniadanie zawiera węglowodany, czy nie. Rozważania na temat wyższości śniadania białkowo-tłuszczowego nad zawierającym węglowodany nie mają więc aż takiego sensu, ponieważ  w tym wszystkim chodzi tak naprawdę o obecność białka.

Przeprowadzono wiele badań potwierdzających zależność pomiędzy spożyciem śniadania bogatego w białko a zmniejszonym odczuwaniem głodu w ciągu dnia.

Efekt ten wynika z tego, że wysokobiałkowe śniadania wpływają na redukcję sygnałów odpowiedzialnych za jedzenie emocjonalne. "Emocjonalne" czyli takie, gdzie chęć spożycia posiłku nie wynika z fizjologicznej, ale psychologicznej potrzeby i może być efektem wyuczonych mechanizmów jedzenie = nagroda [4]. Białko ma również wpływ na redukcję wydzielania hormonu głodu - greliny, dzięki czemu pozwala nam czuć większą sytość po posiłku.

Dobrymi źródłami białka w śniadaniu mogą być:

  • jaja,
  • mięso drobiowe,
  • twaróg,
  • ryby,
  • lub nasiona roślin strączkowych.

Najlepiej jeśli ilość białka nie będzie mniejsza niż 15 g, co daje nam np.:

  • 80 g twarogu,
  • 2 jaja kurze,
  • 70 g łososia wędzonego,
  • lub połączenie 100 g czerwonej fasoli z puszki z 2 kromkami chleba pełnoziarnistego i 30 g mozzarelli.

2. WŁĄCZAJ WARZYWA I OWOCE DO KAŻDEGO POSIŁKU

Kontrola łaknienia

Aby nie czuć głodu, dodawaj do swoich posiłków owoce lub warzywa. Zalecenie to sprowadza się przede wszystkim do tego, aby spożywać w ciągu dnia odpowiednią ilość błonnika (25-35 g). Każdy posiłek zawierający błonnik (nie tylko z owoców i warzyw) będzie powodował:

  • szybsze wypełnienie żołądka (czyli szybsze uczucie sytości),
  • spowolnione opróżnianie żołądka (czyli dłuższe uczucie sytości),
  • oraz poprawę motoryki jelit i regulację wydzielania hormonów sytości.

A co za tym idzie lepszą kontrolę łaknienia 😉

Posiłek, w którego skład wchodzą warzywa i owoce, będzie również bardziej atrakcyjny zarówno wizualnie, jak i objętościowo. Kontrola łaknienia opiera się także na odpowiedniej podaży produktów, które zapobiegać będą niedoborom witamin i składników mineralnych, co będzie chroniło nas przed pogorszeniem samopoczucia. A nie trzeba chyba mówić, jak duża jest zależność pomiędzy kiepskim samopoczuciem, a chęcią do podjadania przekąsek lub słodkich dań 😉

Jeśli nie lubisz warzyw i chcesz to zmienić, to pomoże Ci ten wpis: Praktyczny poradnik: Jak polubić warzywa

3. WYBIERAJ STAŁĄ KONSYSTENCJĘ POTRAW

łaknienia kontrola

Głównym czynnikiem determinującym wzrost lub spadek masy ciała jest całodniowy bilans kaloryczny. Teoretycznie więc, biorąc pod uwagę tylko zawartość kalorii, nie powinno być różnicy pomiędzy posiłkiem o konsystencji płynnej lub stałej. Okazuje się jednak, że stan skupienia potrawy dość mocno oddziałuje na odczuwanie głodu i sytości.

Badania pokazują, że posiłki w płynnej postaci sycą o wiele mniej w porównaniu do tej samej ilości kilokalorii podanej w postaci stałej. Wynika to m.in. z tego, że przeżuwanie trwające dłużej niż picie, daje więcej czasu na dotarcie sygnału nasycenia do mózgu. Oznacza to, że jedząc posiłek w postaci stałej rozkładamy dowóz kalorii na dłuższy okres czasu. W efekcie nasz mózg zaczyna otrzymywać informację o poczuciu sytości jeszcze w trakcie jedzenia.

Innym czynnikiem, który przemawia za posiłkami stałymi, jest dłuższy kontakt pokarmu z kubkami smakowymi, co również sprzyja odczuwaniu sytości [11]. Aby zatem lepiej kontrolować łaknienie częściej wybieraj posiłki w postaci stałej.

Więcej o tym, jak być sytym na diecie dowiecie się z odcinku podcastu, w którym rozmawiałam z Damianem Parolem!

YouTube video

4. PICIE WODY = SKUTECZNIEJSZA KONTROLA ŁAKNIENIA

jak kontrolować łaknienie

Kontrola łaknienia wspierana jest przez picie wody. Jej odpowiednia ilość wypita przed posiłkiem pomaga obniżyć poziom odczuwanego głodu. Właściwe nawodnienie w ciągu dnia może również przyspieszyć odczuwanie sytości po posiłku.  To z kolei może przełożyć się na zmniejszenie spożywanych porcji, a w efekcie - na spadek masy ciała.

Co ciekawe, w jednym z przeprowadzonych badań osoby wypijające dwie szklanki wody tuż przed posiłkiem spożywały o 22% porcji mniej niż osoby, które nie piły wody. Podobne działanie może wywołać zjedzenie zupy. W jednym z badań udowodniono, że spożycie zupy przed posiłkiem stałym może zmniejszać spożycie kalorii z głównego dania nawet o 100 kcal!

Zarzuty odnośnie rozcieńczania enzymów trawiennych poprzez wypicie wody bezpośrednio przed posiłkiem, nie są do końca zasadne.  Jednak jeśli u niektórych osób rzeczywiście pojawiają się problemy żołądkowo-jelitowe, wówczas lepiej nie korzystać z tego rozwiązania.

5. JEDZ UWAŻNIE - MIEJ WIĘKSZĄ KONTROLĘ

kontrola łaknienia

Uważne jedzenie (z ang "mindfullness eating"), to jeden z niedocenianych sposobów na lepszą kontrolę łaknienia. Jedząc posiłek w wolnym tempie i spokojnych warunkach, nasz mózg zwykle nie ma problemu z rozpoznaniem momentu nasycenia. Problem tworzy się jednak, kiedy nasze posiłki są spożywane w biegu. Wówczas może dojść do rozproszenia sygnałów informujących mózg o odczuwaniu sytości.

Kluczowym aspektem uważnego jedzenia jest skupienie całej uwagi na talerzu, który znajduje się przed nami. W tym celu należy wrócić myślami z podróży o wczorajszym dniu w pracy, dzisiejszych zakupach czy piątkowej imprezie 😉

Badania pokazują, że praktykowanie uważności podczas posiłków może pomóc ludziom odczuwać więcej przyjemności podczas jedzenia. Może to wpływać na skupienie się na jakości, a nie na ilości, a także zmniejszyć popędowe zachowania żywieniowe.

Wydaje się również, że istnieje związek między uczuciem głodu i sytości a tym, co widzą nasze oczy. Jeden z eksperymentów zaoferował uczestnikom dwa identyczne koktajle mleczne. Jeden był nazywany "odpustem 620 kalorii", podczas gdy drugi otrzymał etykietę "rozsądne 120 kalorii".

Chociaż obie grupy spożywały taką samą liczbę kalorii, poziom hormonów głodu spadł bardziej u tych, którzy wierzyli, że pili "rozpustny" napój.

KONTROLA ŁAKNIENIA - PODSUMOWANIE

A więc jak kontrolować łaknienie? Na odczuwanie sytości wpływa nie tylko to, ile jemy, ale również co i w jakiej postaci. Ta sama ilość kilokalorii spożyta pod dwoma różnymi postaciami może wywołać zupełnie inny efekt w postaci szybkości nasycenia. Warto o tym pamiętać i komponować swoje menu tak, aby sprzyjało redukcji spożywanych kalorii, jeśli naszym celem jest utrata wagi. Zwiększanie swojej świadomości w czasie jedzenia koresponduje z ideą jedzenia intuicyjnego. Jeśli chcesz:

  • zacząć jeść i chudnąć bez liczenia kalorii,
  • przestać odczuwać poczucie winy z powodu jedzenia,
  • zbudować dobrą relację z jedzeniem,
  • nauczyć się odróżniać głód od zachcianki,

Koniecznie zobacz mój kurs online Tajniki jedzenia intuicyjnego! 

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

  1. Bardzo fajne rady zebrane w jednym artykule. Odpowiednia podaż białka i porcja świeżych warzyw i owoców zawsze mile widziane na talerzu. Pozdrawiam! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross