Jak wybrać dietę dla siebie? Popularne diety odchudzające mają w swoich założeniach wprowadzenie określonych z góry zmian. To dlatego są nieskuteczne. Dieta, która nie uwzględnia indywidualnych potrzeb, możliwości i dotychczasowych nawyków żywieniowych, nie zmieni Twojego podejścia do żywienia na stałe. Przejście na dietę wymaga poświęceń, jednak wcale nie musi oznaczać wywracania życia do góry nogami. Powiem więcej - jeśli Twoja dieta tego wymaga, jest ogromna szansa, że nie będziesz w stanie utrzymać jej dłużej niż kilka dni. Dlaczego? Bo rozpoczęcie diety wymaga podjęcia odpowiednich kroków, które nie tylko pozwolą wprowadzić zmiany, ale przede wszystkim je utrwalić. Jak dobrać dietę do swoich potrzeb?
JAK DOBRAĆ DIETĘ DO SWOICH POTRZEB?
Poniżej znajdziesz 5 kroków, których wykonanie sprawi, że łatwiej będzie Ci wybrać dietę dla siebie.
KROK 1: ZANIM WYBIERZESZ DIETĘ DLA SIEBIE, WYZNACZ SWÓJ CEL
Zdaję sobie sprawę, że to zdanie znajduje się na początku wielu tekstów motywacyjnych i może wydawać się już przereklamowane. Jednak niepodważalnym faktem jest to, że dużo łatwiej porwać się na trudniejszy szlak, jeśli wiemy, czego możemy spodziewać się na jego szczycie. To samo tyczy się sposobu odżywiania, dlatego tak bardzo lubimy diety, które z góry gwarantują nam określony spadek masy ciała.
Na początku swojej drogi warto więc zwizualizować swój efekt końcowy i przywoływać go za każdym razem, kiedy będziemy chcieli zrezygnować z wyzwania. Ważne jest to, aby cel miał 3 bardzo ważne cechy:
- był konkretny,
- osadzony w czasie
- i możliwy do zrealizowania.
Przykładowo - źle sformułowany cel brzmi: "Chcę w końcu nosić mniejsze spodnie", dobrze: "Do 1 lipca chcę zmieścić się w spodnie w rozmiarze S" o ile oczywiście nie startujemy w marcu z rozmiaru XXL 🙂 Znając swój cel jesteś w stanie łatwiej dobrać dietę do swoich potrzeb - wiesz, co chcesz osiągnąć a dzięki temu lepiej dobierasz działania, których potrzebujesz.
KROK 2: OKREŚL SWOJE DOTYCHCZASOWE BŁĘDY, ŻEBY DOPASOWAĆ DIETĘ DO SWOICH POTRZEB
Jeśli mamy już cel główny, teraz musimy podzielić go na etapy. Każdy z nas wie, że aby zmieścić się w mniejsze spodnie należy ograniczyć słodycze, jeść regularne posiłki, odstawić słodzone napoje, jeść więcej warzyw, pić więcej wody i tak dalej, i tak dalej. Wszystkie te nakazy nie wywołują zwykle żadnej naszej reakcji, ponieważ są zbyt mało konkretne.
Aby wiedzieć od czego zacząć dietę, powinniśmy przez co najmniej 5 dni spisywać swój normalny sposób odżywiania, a następnie przeanalizować go pod kątem najczęściej popełnianych błędów. Jeśli widzimy, że notorycznie pojawiają się w nim słodkie przekąski, w pierwszym kroku powinniśmy ustalić ich wyeliminowanie. Tu cofamy się do punktu pierwszego, dobrze formułujemy i określamy w czasie nasze zamierzenie (np. do końca maja w każdym tygodniu pozwalam sobie tylko na jednego, ulubionego batonika). To ważny krok, który pozwala dopasować dietę do siebie, sprawdzić, gdzie leży problem.
KROK 3: PODZIEL PRZEMIANĘ NA ETAPY
Może się okazać, że błędów w naszym dotychczasowym stylu życia będzie więcej. W takim przypadku nie należy w jednym momencie zmieniać wszystkiego. Dlaczego? Ponieważ zwyczajnie przerośnie to nasze możliwości i zamiast do celu, poprowadzi do całkowitego zniechęcenia. Jak dopasować dietę do siebie? Powoli! Skuteczne zmiany to takie, które wprowadzamy stopniowo. Dzięki temu dajemy sobie szansę, aby je zaakceptować i się do nich przyzwyczaić. Postępując w ten sposób, nawet nie zauważymy kiedy wejdą nam w krew na stałe 🙂 Więcej na ten temat przeczytasz tutaj: Dlaczego żeby schudnąć potrzebujesz zmiany nawyków żywieniowych (a nie kolejnej diety)?
KROK 4: WYBIERZ DIETĘ DLA SIEBIE, ALE PAMIĘTAJ O KOMPROMISACH
Dużo łatwiej myśleć nam o eliminacji ulubionych smakołyków, jeśli wiemy że w zamian możemy dostać coś innego. W zależności od celu jaki sobie postawiliśmy, kompromisy będą dotykały różnych aspektów, ale najważniejsze, aby w ogóle jakieś były. Najprościej jest to przedstawić na przykładzie słodyczy.
Jeśli do tej pory codziennie podjadaliśmy coś słodkiego, starajmy się w miejsce czekolady wprowadzić zamienniki o niższej kaloryczności (np. zdrowe desery), a na samą czekoladę pozwalać sobie tylko raz w tygodniu w kontrolowanych ilościach. Innym przykładem może być aktywność fizyczna, bez której nie jesteśmy w stanie osiągnąć aż tak dobrych efektów. Jeśli nie lubimy zbyt intensywnych wysiłków, na samym początku skupmy się choćby na spacerach czy zamianie samochodu na rower. Skuteczna dieta to taka, którą jesteśmy w stanie utrzymać, a więc dieta dopasowana do Twoich potrzeb, a nie sztywna rozpiska posiłków i treningów z internetu.
Ważne jest to, aby w jakikolwiek sposób motywować się do ruszenia z kanapy. Z czasem bowiem niewinne spacery mogą wyewoluować do bardziej męczących treningów właśnie dzięki temu, że nie rzuciliśmy się od razu z motyką na słońce.
Odsłuchaj odcinka mojego podcastu o tym, jak radzić sobie ze słodyczami na diecie
KROK 5: ZAMIAST WYBIERAĆ GOTOWĄ DIETĘ DLA SIEBIE, ZMIEŃ MYŚLENIE
Nie stawiaj diety ponad wszystkie inne aspekty Twojego życia. Do tej pory jedzenie stanowiło tylko jedną z wielu części Twojej codzienności, więc niech tak pozostanie. Nadmierne skupianie się na tym, że od dziś ograniczamy ilość ulubionych smakołyków sprawia, że jeszcze bardziej mamy na nie ochotę.
Przestań myśleć o diecie, skupiając się na jej negatywnych aspektach, czyli np. ciągłych ograniczeniach, rezygnacji z przyjemności czy wręcz czymś w rodzaju kary. Zacznij myśleć o niej jak o szansie na wymarzone ciało, dobre samopoczucie, którego brakuje Ci już od kilku lat i zdrowie, którego nie odbierze Ci nikt. Dopasowanie diety do siebie to jedyna droga do tych korzyści, dlatego warto na ten proces spojrzeć bardziej przychylnym okiem 🙂
JAK DOBRAĆ DIETĘ DLA SIEBIE - PODSUMOWANIE
Opisane przeze mnie w artykule 5 kroków pozwoli Ci dobrać dietę do swoich potrzeb, dzięki czemu masz dużą szansą na powodzenie 😉 Czasami jednak przyczyna, dla której nie możemy zacząć diety czy na niej wytrwać tkwi głębiej. Być może zmagasz się z dużym stresem, brakiem wiary w siebie czy wytworzyłaś/eś pętle złych nawyków, której nie możesz przerwać. Właśnie w odkryciu takich schematów pomaga kurs Psychodietetyka w praktyce. W trakcie szkolenia dowiesz się:
- jak budować skuteczne nawyki
- w jaki sposób zaplanować proces swojej przemiany
- jak znaleźć w sobie motywację do wytrwania w procesie zmiany
- w jaki sposób budować dobre nawyki, które zostaną z Tobą na lata
Chcę zgubić wagę dla kręgosłupa.