Dziesiątego kwietnia tego roku miałam przyjemność po raz pierwszy odwiedzić Wrocław- miasto pełne pięknej architektury i wspaniałej atmosfery 🙂 Moja obecność nie była przypadkowa, ponieważ postanowiłam zaangażować się w niecodzienną akcję #dietadlawłosów ( www.dietadlawlosow.pl). Według mnie jest to akcja mnie szczególna, gdyż po raz pierwszy firma produkująca kosmetyki do pielęgnacji włosów, zwróciła uwagę jak duży wpływ na kondycję włosa ma odpowiednia dieta. To zupełnie nowe podejście do pielęgnacji włosów, które dla mnie jako entuzjastki mądrego odżywiania, jest najlepszym możliwym podejściem 🙂

DIETA DLA WŁOSÓW
Białko

Dobry stan włosów jest zależny od keratyny, czyli białka budującego skórę, włosy i paznokcie. Jego niedobór może powodować problemy ze skórą, łamliwość paznokci oraz włosów. Keratyna charakteryzuje się dużą zawartością aminokwasów: cysteiny i metioniny, które są jednocześnie budulcem i prekursorem powstawania nowych komórek włosa. Dobrymi źródłami powyższych aminokwasów są: serki wiejskie, jogurt naturalny, ryby, mięso czerwone (cielęcina, wołowina), drób, nasiona roślin strączkowych oraz orzechy i produkty zbożowe. Korzystanie ze zróżnicowanych źródeł białka w diecie z pewnością pomoże w utrzymaniu odpowiedniej kondycji włosów.Dieta dla włosów

Tłuszcze
Niskie spożycie kwasu linolowego i linolenowego oraz długołańcuchowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które są ważnymi składnikami zewnętrznej warstwy naskórka, przyczyniają się do osłabienia włosa, a w efekcie do jego wypadnięcia. Aby cieszyć się dobrą kondycją włosów należy zadbać o odpowiednie spożycie dobrych jakościowo ryb morskich, świeżo zmielonych (!) ziaren siemienia lnianego (pakowane, mielone siemię lniane nie będzie już zawierało kwasów tłuszczowych z rodziny Omega 3), orzechów włoskich, kiełków oraz nasion chia, które są dobrym źródłem kwasów tłuszczowych Omega 3. Kwasy tłuszczowe Omega 6 również są istotne w utrzymaniu dobrej kondycji włosów, jednak nie należy spożywać ich w zbyt dużych ilościach ze względu na działanie prozapalne. 

Witaminy
Bardzo ważną rolę w utrzymaniu dobrej kondycji włosów ma aktywna witamina B6, która wspomaga włączanie cysteiny do keratyny. Witaminy antyoksydacyjne- A, C i E wspomagają powstawanie nowych komórek i „pilnują”, aby w fazie podziału komórek nie doszło do nieprawidłowości, które mogłyby zaburzyć strukturę włosa. Badania przeprowadzone na zwierzętach dowiodły również bezpośredniego związku pomiędzy niedoborem witaminy D, a wypadaniem włosów. Foliany biorą udział w produkcji krwinek czerwonych i hemoglobiny, których funkcją jest transport tlenu do komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie włosa. Co więcej foliany są odpowiedzialne za stymulowanie przebudowy włosa oraz zapobiegają siwieniu.

Dieta dla włosówMinerały
Szczególnie istotnymi składnikami w kontekście włosów są cynk, żelazo, miedź, selen, krzem, magnez oraz wapń. Cynk, miedź oraz selen wchodzą w skład enzymów, które regulują przemiany metaboliczne niezbędne do powstawania nowych komórek (nie tylko włosa). Podobne działanie wykazuje żelazo, które dodatkowo jest również składnikiem hemoglobiny. Połysk włosów zawdzięczamy odpowiedniej ilości krzemu w diecie, natomiast magnez i wapń są pośrednimi czynnikami wpływającymi na stan włosów ze względu na ich udział w różnych procesach metabolicznych i immunologicznych.

Opieranie swojej diety na podstawie piramidy żywienia, czyli warzywach i owocach powinno sprawić, że będziemy cieszyć się świetną kondycją naszych włosów ze względu na wysoką zawartość witamin i minerałów. Powinniśmy dbać, aby produkty roślinne były w naszej diecie zróżnicowane, dzięki czemu zapewnimy podaż wszystkich niezbędnych składników.

SPOTKANIE WE WROCŁAWIU
Moja przygoda z akcją #dietadlawłosów rozpoczęła się od wzięcia udziału w spotkaniu, podczas którego mogłam skorzystać z oceny stanu skóry głowy oraz włosów przy użyciu mikrokamery 🙂 Następnie miałam wykonany zabieg pielęgnacyjny, który miał za zadanie wzmocnić włosy od zewnątrz.

Dieta dla włosów

 

Dieta dla włosów

 

 

Stan moich włosów został oceniony dość wysoko, stąd nie było potrzeby przeprowadzania zabiegu intensywnej odbudowy włosa 🙂 Na własnym przykładzie przekonałam się, że dieta ma naprawdę ogromny wpływ na to, jak wyglądają nasze włosy. Po zakończonej wizycie w salonie „Akademia Fryzjerstwa Walczak & Ciesiółka” otrzymałam specjalną linię kosmetyków „Montibelo Keratin Force”, która przeznaczona jest do włosów normalnych, delikatnych lub łamliwych i charakteryzuje się wysoką zawartością protein zapewniających pielęgnację włókien włosowych. Niebawem przedstawię wyniki przeprowadzonej przeze mnie kuracji, a także dodam kilka przepisów przygotowanych przez Montibello specjalnie dla dobrej kondycji włosów 🙂Dieta dla włosów

 

 

 

Źródła:
1. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27095961
2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25348762
3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19061473
4. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18498491
5. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24371385