Każdy, kto wiąże swoją zawodową przyszłość z dietetyką wie, że nic tak nie wspiera sprawnego układania jadłospisów, jak dobry program. Będąc ciągle na studiach dietetycznych jestem zaskoczona, że w całym toku nauczania mamy tak niewiele możliwości, aby pracować z profesjonalnym programem do tworzenia diet. Kupno programu programu dietetycznego do tej pory wykraczało znacząco poza możliwości finansowe większości studentów, aż do czasu kiedy pojawił się kcalmar.pro. Powiem więcej- na cenie się nie kończy, ponieważ kcalmar.pro oferuje również dużo więcej, niż programy, z których do tej pory miałam okazję korzystać.

PROGRAM, KTÓRY IDZIE Z BIEGIEM CZASU
Skoro dla większości zawodów związanych z pracą na komputerze ciągle powstają nowe oprogramowanie, to dlaczego dietetycy mają pracować na przestarzałych narzędziach? Takie pytanie z pewnością postawili sobie twórcy programu kcalmar.pro, ponieważ w mojej ocenie narzędzie, które stworzyli jest bardzo funkcjonalne i oferuje mnóstwo możliwości idących z duchem czasu. Przede wszystkim kcalmar.pro oferuje dostęp online poprzez konto, które tworzymy w serwisie. Do tej pory z programów do układania diet można było korzystać tylko na jednym komputerze, co było dyktowane przez zasady licencji. Korzystanie z programu na wielu komputerach wiązało się z kilkukrotnie większym wydatkiem pieniężnym. Logując się do serwisu wita nas wiadomość powitalna oraz filmik instruktażowy informujący o możliwościach programu. To bardzo miły i zachęcający gest ze strony twórców, ponieważ od samego początku wiadomo, że naprawdę zależy im na komforcie użytkownika. Kolejną zaletą kcalmar.pro jest to, że daje możliwość zaproszenia pacjenta do korzystania z programu, dzięki czemu możemy na bieżąco wprowadzać zmiany w jadłospisie podopiecznego i śledzić jego postępy. Kcalmar.pro oferuje szeroki panel pacjenta, jest kompatybilny z analizatorami składu ciała i daje możliwość zebrania wnikliwego wywiadu żywieniowego. Dużym plusem dla twórców programu jest również utworzenie społeczności na Facebook’u, która daje możliwość na bieżąco monitorować zmiany wprowadzane w programie, zgłaszać swoje problemy lub propozycje oraz wymieniać się radami i spostrzeżeniami. Dodatkowo są również organizowane darmowe webinary, które mają przybliżyć użytkownikom wszystkie funkcje dostępne w programie.

DLA DIETETYKA
Korzystając z programu kcalmar.pro uzyskałam dostęp do wielu funkcji, które usprawniają tworzenie jadłospisów. Ogromnym atutem programu jest bardzo duża baza produktów oraz przepisów, które dodatkowo cały czas są uzupełniane. Program daje również możliwość wprowadzania własnych produktów, komponowanie autorskich potraw i modyfikowanie już obecnych tak, aby dopasować je do swoich potrzeb. Wybierając potrawę, otrzymujemy informację nie tylko o kaloryczności, makro i mikroskładnikach, ale znamy również czas jej przygotowania, recepturę i przynależność do grupy diet.

kcalmar.pro kcalmar.proGraficzna strona programu również ma się bardzo dobrze. Menu jest przejrzyste, główne funkcje podkreślone, kolorystyka stonowana, a dane liczbowe przedstawione w czytelny sposób. Kcalmar.pro oferuje wiele funkcjonalnych możliwości. Podczas wprowadzania produktów automatycznie przelicza ilości w gramach na miary domowe, podaje sugerowane ilości produktów, pozwala zaplanować posiłek w porcjach, które możemy wykorzystać w kolejnym dniu. Program na bieżąco śledzi również ilość kalorii, makro i mikroskładników w tworzonym przez nas jadłospisie i informuje nas, czy wszystkie parametry znajdują się na odpowiednim poziomie.

DLA PACJENTA
Kcalmar.pro
to nie tylko program do układania jadłospisów, to również platforma, która pozwala na stały kontakt z pacjentem i monitorowanie jego postępów. Oprócz udostępnienia jadłospisu, dietetyk ma możliwość dodania komentarza do każdego posiłku, poprzez który może przekazać dodatkowe wskazówki związane z przygotowaniem potrawy, ciekawostki na temat wybranych produktów lub kilka słów motywacji. Bardzo przydatną funkcją jest również automatyczne generowanie listy zakupów opartej o ułożony przez nas jadłospis, co stanowi ogromne ułatwienie dla pacjenta. Niedługo pojawi się również możliwość kontaktu z pacjentem poprzez aplikację na telefonie, co jest zdecydowaną nowością w tego typu oprogramowaniach. kcalmar.pro

PODSUMOWANIE
Korzystając z programu kcalmar.pro czułam, że jest to program przygotowany ze starannością i dbałością o wszelkie szczegóły. Ciężko jest tu powiedzieć o jakichkolwiek wadach programu, ponieważ wszelkie usterki można zgłaszać na bieżąco i zwykle są one dość szybko eliminowane. Dużymi zaletami kcalmar.pro są: wskazówki informujące o wszystkich możliwościach dostępnych na otwartych kartach programu, bezpośredni kontakt z twórcami umożliwiający uzyskanie szybkiej porady lub zgłoszenie usterek, intuicyjność, funkcjonalność i nowoczesność. Dzięki rejestracji w serwisie, jako studentka dietetyki otrzymałam bardzo dobre narzędzie do wykorzystywania swojej wiedzy w praktyce i możliwość samodzielnego rozwoju w dziedzinie dietetyki.