logo

Welcome to Wellspring

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.
Working Hours
Monday - Friday 09:00AM - 17:00PM
Saturday - Sunday CLOSED
From Our Gallery
Góra

Kreatyna – Jak ją poprawnie stosować?

Kreatyna to bez wątpienia najpopularniejszy i najchętniej przyjmowany suplement wśród miłośników siłowni. Jest dodatkowo najbardziej przebadanym i najlepiej opisanym suplementem, którego skuteczności dowodzi mnóstwo badań.

SKUTECZNOŚĆ KREATYNY
Metaanaliza, czyli wnioski zebrane z niezależnych badań mówią o tym, że suplementacja kreatyny powoduje 8% wzrost siły oraz 14 % wzrost wytrzymałości siłowej. Kreatyna jest suplementem odpowiednim zarówna dla pań jak i dla panów i w obu przypadkach przyniesie oczekiwane rezultaty w postaci zwiększonej siły mięśniowej, wydolności w ćwiczeniach siłowych oraz zmniejszonej beztłuszczowej masy ciała. Oprócz sportów siłowych kreatyna ma swoje zastosowanie również w sportach wytrzymałościowych, gdzie poleca się jej suplementację w okresie ładowania węglowodanów przed zawodami, dzięki czemu mięśnie lepiej wiążą glikogen mięśniowy.

Kreatyna wpływa na wzrost zdolności intelektualnych w tym pamięci i czasu reakcji zwłaszcza u osób starszych.

Dodatek kreatyny w diecie zmniejsza także powikłania kontuzji, co jest jej równie ważnym atutem.

JAK STOSOWAĆ KREATYNĘ?
Są dwie główne szkoły przyjmowania tego suplementu.


1. Faza ładowania, czyli 0,3 g/kg masy ciała/dobę w 5 dawkach przez pierwsze 7 dni cyklu, a następnie 0,03 g/kg masy ciała/dobę. Cały cykl powinien trwać 6-7 tygodni.
2. Faza bez ładowania, czyli przyjmowanie kreatyny w dni treningowe w dawce 0,03-0,1 g/kg masy ciała/dobę okołotreningowo bez robienia cyklicznych przerw.

Obie metody mają swoje wady i zalety. Faza ładowania powoduje szybsze wysycenie mięśni kreatyną, szybszy wzrost siły natomiast więcej kreatyny ucieka z nas wraz z moczem. Faza bez ładowania oferuje nam wolniejsze efekty za to mniejsze straty kreatyny w organizmie i stale utrzymujący się jej poziom w mięśniach. Jeśli chodzi o skuteczność kreatyny u danej osoby, najlepiej przetestować obydwie szkoły na sobie i wybrać sposób, który będzie Wam bardziej odpowiadać :).

Warto pamiętać, że kreatyna wchłania się lepiej z posiłkiem węglowodanowym. 

WYJĄTKI OD REGUŁY
Osoby genetycznie obdarzone większą ilością włókien wolnokurczliwych będą niestety w pewnym stopniu odporne na działanie kreatyny, a ich efekty będą mniej widoczne oraz wolniejsze. Do grupy, która będzie lepiej reagować na suplementację, należą weganie i wegetarianie, którzy ze względu na brak produktów odzwierzęcych w diecie mają niższy poziom kreatyny w mięśniach.

RODZAJE KREATYNY
Na rynku suplementów możemy znaleźć różne rodzaje kreatyny np. monohydrat, jabłczan, czy pirogronian. Najlepiej przebadaną i opisaną, a jednocześnie najtańszą formą jest monohydrat kreatyny, który stosuję również ja i zdecydowanie mogę go polecić 🙂kreatyna

 

Największy wybór kreatyny jak i innych suplementów jak zawsze znajdziecie w sklepie internetowym SFD.PL. Ja wybrałam firmę tytułową i od kilku dni stosuję PURE CREATINE 500. Niedługo na stronie pojawi się jej recenzja 🙂

Przydatny tekst? Podziel się z innymi!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn
Magdalena Hajkiewicz

Dietetyk i trener personalny. Na co dzień zajmuje się układaniem planów żywieniowych, pracą w cateringu dietetycznym, pisaniem artykułów o tematyce żywienia i aktywności fizycznej oraz równaniem z ziemią popularnych mitów żywieniowych.

Komentarze:

Zostaw Komentarz