fbpx
Tylko raz w roku! Pakiet 10 webinarów za 99 zł zamiast 500 zł >Sprawdź!<
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
13 maja 2018

Czym jest lęk i jak sobie z nim poradzić? cz. 2

Ataki paniki to ekstremalna forma lęku. Strach towarzyszy nam w życiu i to normalne. Boimy się zmian, nowych wyzwań, chorób i wydarzeń, na które nie mamy wpływu. Czasami jednak lęk jest tak paraliżujący, że nie daje nam funkcjonować. Może się on objawiać w postaci ataków paniki. Oto druga część artykułu napisanego przez przez psycholog Anetę Dąbrowską (sprawdź również pierwszą część). Z artykułu dowiesz się:

  • Co to jest atak paniki i czym się charakteryzuje
  • Dlaczego się zamartwiamy
  • Co to jest lęk społeczny
  • Jak sobie radzić z atakami paniki

 

ATAKI PANIKI I LĘKU

Ataki paniki to jedno z zaburzeń lękowych o bardzo dużym natężeniu. Pojawia się niespodziewanie. Towarzyszą mu objawy gwałtownego bicia serca, uczucie braku tchu, zawroty głowy, mdłości, ból w klatce piersiowej. Pojawia się również poczucie derealizacji, czyli wszystko wokół staje się jakby obce, nieswoje i odmienione.

"Pamiętam, że kiedy pierwszy raz przyjechała do mnie karetka, powiedziałam ratownikom, że czuję się jak w matrixie. Wtedy potraktowali mnie jak wariatkę i zaczęli się śmiać. Dziś wiem, że doznałam derealizacji, którą ciężko opisać w jakikolwiek racjonalny sposób." ~ Magda Hajkiewicz

Istotą ataku paniki jest niewłaściwa interpretacja doznań, które płyną z ciała. Osoba cierpiąca skupia się bardzo mocno na swoich doznaniach cielesnych, przez co wyraźniej i silniej je odczuwa. Tym samym interpretuje je jako wyznacznik nadchodzącego niebezpieczeństwa.

JAK WYGLĄDAJĄ ATAKI PANIKI?

Osoba dotknięta atakiem paniki zaczyna nagle skupiać uwagę na swoim sercu. Wydaje się jej, że bije za mocno i za szybko. Towarzyszy temu przekonanie, że to atak serca i z pewnością zaraz zemdleje, straci świadomość, a nawet umrze. Zaczyna interpretować swoje doznania w sposób katastroficzny. W skutek wyolbrzymionych interpretacji lęk rośnie, a doznania się potęgują.

W ten sposób osoba wchodzi w spiralę lęku napadowego. Dochodzą do tego również inne objawy takie, jak drętwienie rąk i nóg, uczucie swobodnego spadania, uczucie obcego dotyku oraz inne nietypowe doznania. Pierwszy atak jest zwykle tak silnym przeżyciem, iż osoba zrobi wszystko, aby w przyszłości uniknąć kolejnego ataku.

W tym celu obserwuje swoje ciało, aby upewnić się czy przypadkiem nie zaczyna się atak. Dochodzi do tego iż osoba unika miejsc gdzie zdarzały się ataki, interpretując je błędnie jako potencjalną przyczynę napadów. Rozpoczyna się wówczas unikanie miejsc publicznych, pracy, szkoły lub innych miejsc, które wywołują złe skojarzenia.

O moich atakach paniki opowiedziałam w odcinku "7 metrów pod ziemią"

YouTube video

ATAKI PANIKI A LĘK UOGÓLNIONY, CZYLI PRZEWLEKŁE ZAMARTWIANIE SIĘ

To, co charakteryzuje wieczne martwienie się, to przekonanie osoby o niezdolności do radzenia sobie z wieloma sytuacjami. Towarzyszy mu również nieustanne kierowanie uwagi na przyszłość i czekające w niej grożenia. Sprawia to, że osoba nie potrafi żyć w teraźniejszości. W wyniku tego ciężko dostosować się jej do problemów "tu i teraz", co dodatkowo potęguje lęk i może przyczyniać się do występowania ataków paniki. Co takiego zyskuje osoba która się martwi?

CO DAJE NAM ZAMARTWIANIE SIĘ?

Ciągłe martwienie się daje złudne poczujcie, że zapobiegamy nadchodzącym trudnościom czy katastrofom. Z drugiej strony osoba cierpiąca na ataki paniki ma też negatywne przekonania na temat zamartwiania się, mianowicie zaczyna martwić się tym, że się martwi. Boi się, że ciągłe zamartwianie może doprowadzić do choroby, obłędu, a nawet śmierci. A więc z jednej strony osoba wierzy, że martwienie się może uchronić ją przed jakąś katastrofą, a z drugiej sam fakt martwienia się tak ją martwi, że boi się, iż doprowadzi ją do choroby.

ataki paniki

LĘK SPOŁECZNY W ATAKACH PANIKI

Kolejnym rodzajem lęku jest lęk społeczny, nazywany też fobią społeczną. To, co jest charakterystyczne dla tego typu lęku, to obawa przed wystąpieniami publicznymi i sytuacjami społecznymi. Czego konkretnie boi się osoba z fobią społeczną?

CZYM SIĘ CHARAKTERYZUJE?

Osoba cierpiąca na ataki paniki o podłożu fobii społecznej, najbardziej boi się oceny innych i upokorzenia. Tego, że się skompromituje, że inni uznają ja za gorszą, głupszą. Aby uniknąć takich sytuacji, odpowiednio zabezpiecza się, unikając wszelkich sytuacji, gdzie mogłaby być poddana opinii bądź ocenie innych.

Znoszenie sytuacji społecznych jest prawdziwą udręką, bo osoba żyje w przekonaniu, że cokolwiek by nie zrobiła, zostanie to ocenione negatywnie i w konsekwencji doprowadzi do odrzucenia. I nie chodzi tu tylko o wystąpienia publiczne. Czasami jest to strach przed zwykłą rozmową i wyrażeniem opinii. Z racji tego, że osoba taka bardzo intensywnie unika wszelkich kontaktów społecznych, lęk znacznie utrudnia jej swobodne funkcjonowanie w życiu rodzinnym i zawodowym. 

FUNKCJONOWANIE OSOBY Z FOBIĄ SPOŁECZNĄ

Przede wszystkim jest dużo bardziej niż inni skupiona na sobie i analizie własnych zachowań, co bardzo utrudnia jej swobodne zachowania w sytuacji społecznej. Aby uniknąć potencjalnej towarzyskiej katastrofy bardzo dokładnie się przygotowuje. Planuje wszystkie swoje wypowiedzi, a nawet sposób poruszania się. Ma to uchronić ją przed “zdemaskowaniem”. Efekt jest jednak taki, że jej zachowanie wydaje się nienaturalne i wymuszone.

ATAKI PANIKI - JAK SOBIE Z NIMI RADZIĆ?

Lęki i obawy najczęściej są wynikiem nieadekwatnej oceny sytuacji oraz braku wiary w swoje możliwości sprostania zadaniu. Aby skutecznie zacząć pracować nad sobą, należy:

  • przyjrzeć się bliżej sytuacjom, które uznawane są przez nas za zagrażające
  • lepiej poznać siebie i swoje realne umiejętności zaradcze

Przydatny może okazać się dialog z samym sobą i weryfikacja swoich przekonań, na przykład pytając o opinię na temat tej samej sytuacji innych osób, które mają inny punkt widzenia. Konfrontowanie swoich przekonań i ustalanie nowych reguł życiowych pomoże radzić sobie z lękiem i atakami paniki. Pomocne w tym zakresie są praktyki wyciszające i mindfulness, wprowadzenie do swojego życia stabilizującej rutyny, stawianie granic oraz wyrozumiałość wobec siebie. Jeśli jednak stopień nasilenia lęku i występowania ataków bardzo utrudnia nam życie uniemożliwiając funkcjonowanie, to należy zgłosić się do specjalisty - psychologa, terapeuty lub psychiatry. Nie ze wszystkimi trudnościami jesteśmy w stanie poradzić sobie sami. W pewnym momencie zdobywanie wiedzy może okazać się niewystarczające - terapeuta pomoże nam wcielić ją w życie.

 

ataki paniki

ATAKI PANIKI - PODSUMOWANIE

Lęk to emocja, która ma swoje dobre i złe strony. Z jednej strony sprzyja nam, gdyż ostrzega nas przed potencjalnym zagrożeniem. Z drugiej strony, może występować w nasileniu nieadekwatnym do sytuacji tym samym ograniczając nasze życie. Ataki paniki, to bardzo trudne doświadczenia, które mogą prowadzić do rozwinięcia wielu chorób. Nie należy bagatelizować ich występowania. Wszystkie osoby, które chciałyby się dowiedzieć więcej na ten temat, zapraszamy do zamkniętej grupy na Facebooku. 

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross