fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
30 sierpnia 2015

Które suplementy warto stosować?

Trenujesz i zastanawiasz się, które suplementy warto brać? Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej i Komisja Medyczna Polskiego Komitetu Olimpijskiego wystosowały wspólne stanowisko dotyczące skuteczności suplementów dostępnych na rynku. Suplementy zostały podzielone na trzy grupy: A, B i C. Zobacz, które z nich warto brać!

KTÓRE SUPLEMENTY WARTO BRAĆ?

Suplementy z grupy A

które suplementy warto brać

To substancje i produkty REKOMENDOWANE, które zostały wnikliwie przebadane naukowo, a wyniki badań opublikowano w recenzowanych czasopismach. Ich skuteczność jest potwierdzona w wielu próbach i mają realne, pozytywne działanie na organizm sportowca. Do tej grupy należą:

Jeśli zastanawiasz się, ile białka potrzeba do zbudowania sylwetki, koniecznie zobacz nagranie mojego webinaru: Białko - ile go tak naprawdę potrzebujemy? 

Podczas spotkania opowiadam:

 • ile białka jeść na redukcji, a ile w okresie budowania masy
 • czy białko należy spożywać w każdym posiłku
 • jakie źródła białka najlepiej ze sobą łączyć
 • ile białka spożywać dziennie

Suplementy z grupy B

To suplementy, których skuteczność potwierdza jedynie część badań. Istnieją jednak wartościowe prace sugerujące korzystny wpływ na organizm. Zaliczamy do nich m.in.:

Suplementy z grupy C

To środki, które nie mają rzetelnego zaplecza naukowego, a ich skuteczność nie jest potwierdzona rzetelnymi badaniami. Należą do nich:

 • arginina
 • CLA
 • chrom
 • glutamina
 • magnez
 • karnityna
 • tauryna
 • itd.

Więcej o kształtowaniu sylwetki rozmawiałam z Kubą Chwiłkowskim w odcinku mojego podcastu. Zapraszam do odsłuchania!

YouTube video

KTÓRE SUPLEMENTY WARTO BRAĆ? PODSUMOWANIE

Jeżeli prawidłowo się odżywiamy i wykonujemy dostatecznie dużą aktywność fizyczną, suplementacja będzie bardzo pomocna w procesach regeneracji, ale również szybszego progresu. Przed zakupem warto jednak sprawdzić rzetelne źródła informujące o skuteczności środka. Unikniemy w ten sposób zakupienia środków, które poza atrakcyjnymi reklamami nie mają nam wiele do zaoferowania.

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross