fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
4 kwietnia 2017

Motywacja i silna wola - 3 kroki do ich wzmocnienia

Zastanawiasz się, jak ćwiczyć silną wolę? Mówimy o sobie, że ją mamy, nie mamy, albo trochę mamy, ale co takiego dzieje się w naszej głowie, że w pewnych sytuacjach potrafimy się nią wykazać? Ciekawe jest również jej działanie: na samym początku jesteśmy nią przepełnieni, potem utrzymuje się na stałym poziomie, lecz z czasem jej zasoby się wyczerpują, a my nie wiemy, jak temu zaradzić. Czy są jakieś wskazówki, które pokażą, jak ćwiczyć silną wolę? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w poniższym tekście.

jak ćwiczyć silną wolę

JAK ĆWICZYĆ SILNĄ WOLĘ?

Skoro szukasz odpowiedzi na pytanie, jak ćwiczyć silną wolę, to zapewne znasz stan, gdy mamy jej trochę zbyt mało 😉 Poniżej znajdziesz 3 kroki, które pomogą zwiększyć Twoją silną wolę.

1. ZNAJDŹ ODPOWIEDNIE ZASOBY ENERGII DLA SILNEJ WOLI

Żeby dobrze zrozumieć punkt pierwszy, musimy w zastanowić się czym właściwie jest silna wola. To kluczowa wiedza, jeśli chcemy zacząć ćwiczyć silną wolę. Musimy pamiętać, że przez kilkanaście lub kilkadziesiąt lat naszego życia nasz mózg tworzy ścieżkę połączeń nerwowych - utrwala pewne schematy i nawyki. Jeżeli przez 10 lat mieliśmy w zwyczaju jeść ciastko do wieczornej kawy, w naszej głowie będzie to tak mocno zakodowany nawyk, że nawet jeśli od rana opieraliśmy swoją dietę na słodyczach i właściwie powinniśmy mieć już ich serdecznie dość, nasz „automat” i tak nam o tym ciastku przypomni i prawdopodobnie po to ciastko sięgniemy.

CO TO JEST SILNA WOLA?

Są to zasoby energii, którą musimy włożyć, aby przekierować nasz tok myślenia ze znanych ścieżek na nowe, wywołujące inną reakcję końcową. Jeśli więc na sygnał nadchodzącego wieczoru i pachnącej kawy, mimo ogromnych zachcianek, odmówimy sobie tej przyjemności, możemy powiedzieć, że mamy silną wolę. Z biologicznego punktu widzenia wygląda to więc tak, że aby wykazać się silną wolą, nasz mózg musi stworzyć nowe połączenia nerwowe w odpowiedzi na ten sam bodziec, a to wymaga energii. Nic dziwnego więc, że po dniu pełnym obowiązków, małej ilości snu i na dużym głodzie nasza silna wola jest równa zero. Podejmowanie jakiegokolwiek dodatkowego wysiłku schodzi bowiem wtedy na dalszy plan, co powoduje, że chwytamy się najprostszych rozwiązań. W praktyce działa to po prostu tak, że mamy ochotę na każdą rzecz, którą mijamy na półce w sklepie i zjedlibyśmy wszystko, co wpadłoby w nasze ręce. Świadomość tych mechanizmów to pierwsza krok do znalezienia odpowiedzi na pytanie: jak ćwiczyć silną wolę?

Więcej o budowaniu nawyków: Dlaczego tak ciężko zmienić nawyki żywieniowe i wytrzymać na diecie

jak ćwiczyć silną wolę

2. STWÓRZ LISTĘ RZECZY WAŻNYCH I WAŻNIEJSZYCH

Wiemy już, że do uruchomienia silnej woli niezbędna jest energia. Nasz organizm bardzo niechętnie podchodzi do wykonywania czynności, które wymagają dodatkowych nakładów wysiłku. Podam dość prosty przykład, ale możemy to zaobserwować na co dzień, podążając po wydeptanych ścieżkach na trawniku. Widzieliście żeby przy jakimkolwiek prostopadłym skrzyżowaniu chodników nie było obok drogi na skróty wydeptanej po przekątnej? 😀 Żeby więc podjąć jakiś dodatkowy wysiłek, musimy przekonać w jakiś sposób nasz mózg, że cel który chcemy osiągnąć będzie dla nas istotny. W przypadku trawnika potrzebowalibyśmy zapewne silnego argumentu ze strony obrońców środowiska, natomiast do zmiany nawyków żywieniowych musimy mieć bardzo silną wiarę, że zdrowie i szczupła sylwetka są dla nas priorytetem. Jak to osiągnąć? Najprościej jest po prostu stworzyć listę wszystkich pozytywnych rzeczy, które staną się możliwe dopiero po osiągnięciu zaplanowanej formy. Może to być np. nałożenie wymarzonego od lat stroju kąpielowego, wyjazd na tropikalną plażę, założenie ulubionych spodni, które stały się o dwa rozmiary za małe. Musimy po prostu zrobić wszystko, aby nasz mózg zobaczył cel i ułatwił nam wykonywanie dodatkowego wysiłku 🙂

3. POTRAKTUJ SILNĄ WOLĘ JAK UMIEJĘTNOŚĆ, KTÓREJ MOŻNA SIĘ NAUCZYĆ

Kiedy uczymy się nowego języka, dzielimy jego naukę na części: w jednym tygodniu uczymy się słówek o jedzeniu, w kolejnym o podróżach, a jeszcze w kolejnym o rozmowie na poczcie. Dopiero, kiedy opanujemy nowe treści na zadowalającym nas poziomie, przechodzimy do kolejnych działów i krok po kroku uczymy się całego języka. Jeśli natomiast przychodzi do odchudzania, to rzucamy się na głęboką wodę, w jednej chwili odmawiając sobie ulubionych przekąsek, ograniczając ilość jedzenia, ach no i jeszcze musimy przecież zacząć ćwiczyć… Jak się kończą takie zrywy motywacji? Każdy z nas pewnie wie 🙂 Nasza silna wola nie jest w stanie udźwignąć wszystkich zadań na raz, dlatego zamiast podejmować się wszystkiego jednocześnie, potraktujmy „bycie fit” jako umiejętność, której można się nauczyć i po prostu to róbmy. Szukasz odpowiedzi na pytanie "Jak ćwiczyć silną wolę?". Powoli. Stopniowo. Krok po kroku. Inaczej się po prostu nie da 🙂

O budowaniu nawyków nagrałam też odcinek podcastu! Zapraszam do odsłuchania.

YouTube video

JAK ĆWICZYĆ SILNĄ WOLĘ? PODSUMOWANIE

W artykule opisałam 3 proste kroki, które pomagają ćwiczyć silną wolę. Jak zawsze wszystko zaczyna się w głowie 😉 Kiedy przestaniemy podchodzić do kwestii silnej woli zero-jedynkowo: mam silną wolę lub jej nie mam, to możliwe będzie rozwijanie w sobie tej umiejętności. Warto sięgnąć po pomocne źródła, jak np. mój Workbook. Nie tylko ułatwia on budowanie trwałych nawyków, ale także pomaga wyjść ze schematu 100% albo nic, lepiej rozpoznawać sygnały płynące ze swojego ciała i wiele więcej!

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross