fbpx
Magdalena Hajkiewicz - Wiem Co Jem Logo
Magdalena Hajkiewicz
23 września 2017

Nieudana próba odchudzania - 7 lekcji, które możesz z niej wyciągnąć

Brak efektów diety, prowadzący do nieudanej próby odchudzania, jest traktowany jako porażka, która tylko utwierdza nas w przekonaniu, że do niczego się nie nadajemy. Nieudolność w zapanowaniu nad swoją masą ciała często przekładamy też na inne aspekty życia, co wywołuje w nas strach przed podejmowaniem wyzwań. Tkwiąc w tym stanie dopuszczamy do siebie tylko te argumenty, które upewniają nas w przekonaniu o beznadziejności naszego życia. Przez to często nie zauważamy, że jakieś 90% osób, które zmieniły wygląd swojego ciała, przeszły przez brak efektów diety i dziesiątki nieudanych prób odchudzania. Okazuje się, że wystarczy tylko wyciągnąć odpowiednie wnioski z braku efektu diety i każdej porażki, a następnie przemienić je w działanie 🙂

brak efektów diety

CO WPŁYWA NA BRAK EFEKTÓW DIETY?

1. NASTAWIENIE MA OGROMNE ZNACZENIE

Niedocenianym elementem redukcji masy ciała jest samo psychiczne nastawienie do niego. Rozpoczynając ochudzanie z podejściem "i tak mi się nie uda" , każdą nawet najmniejszą wpadkę czy chwilowy brak efektów diety, będziemy interpretować jako potwierdzenie naszego przypuszczenia. Bo uwierzcie mi, że nie znam nikogo, kto na początku diety nie zaliczył incydentu z nocnym przemarszem do lodówki i zjedzeniu kawałka babeczki, która kusiła przez cały dzień. Mając złe podejście do sprawy, uznamy ten fakt za mocny dowód naszej nieudolności i stwierdzimy, że dalsza walka nie ma sensu, bo i tak nie ma efektów naszej diety. A gdybyśmy tak rozpoczęli odchudzanie myśląc "łatwo pewnie nie będzie, ale wierzę, że dam radę"? Jestem pewna, że tę samą sytuację zinterpretowalibyśmy wówczas jako chwilową słabość, do której następnym razem nie dopuścimy, a brak efektów diety, jako stan chwilowy. "Łatwo pewnie nie będzie"- ale przecież mieliśmy tego świadomość od samego początku. Więcej o negatywnych przekonaniach, które wpływają na brak efektów diety, pisałam tutaj: 11 najczęstszych myśli i przekonań, które sprawiają, że nie możemy schudnąć.

2. STOSUJĄC TĘ SAMĄ METODĘ, NIE SPODZIEWAJ SIĘ INNEGO EFEKTU

Pracując jako dietetyk, spotykałam się z prośbami o ułożenie jadłospisu na 1200 lub 1000 kcal. Na moje pytanie "Dlaczego akurat taka kaloryczność i czy nie chciałaby jej Pani ze mną skonsultować?" często otrzymywałam odpowiedź "Nie, nie. Ja nie potrzebuję konsultacji, bo byłam już na takiej diecie kilka razy i miałam super efekty! Tylko wie Pani, tak jakoś wychodziło że potem odpuszczałam i wszystko wracało do punktu wyjścia, więc chcę podejść jeszcze raz i teraz nie odpuszczę już tak łatwo". Za każdym razem zastanawiałam się, jak to jest, że nie jesteśmy w stanie połączyć przyczyny ze skutkiem. Przecież jeśli kilka razy jakaś metoda doprowadziła nas do efektu jojo, czyli de facto braku efektów odchudzania, to jakim cudem spodziewamy się, że stosując ją kolejny raz, otrzymamy inny, pożądany efekt?

brak efektów diety

3. NIE SCHUDNIESZ, JEŚLI NA ŚWIECIE PANUJE GŁÓD

Jeśli jemy zbyt dużo, to tyjemy, ale jeśli jemy zbyt mało, to wcale nie musimy chudnąć. Musimy raz na zawsze uświadomić sobie, że nasz organizm nie zna pojęcia "odchudzanie", a każde drastyczne cięcie kalorii oznacza dla niego głód na świecie. A przecież przed głodem na świecie trzeba się bronić odkładając jak najwięcej zapasów, a nie hojnie je oddając.  W takiej sytuacji włącza się szereg mechanizmów obronnych, które sprawiają, że takie odchudzanie po prostu nie może się udać. To właśnie jedna z przyczyn braku efektów diety. (Więcej na ten temat pisałam w poście pt. "Dieta niskokaloryczna- 5 negatywnych skutków, o których nikt Ci nie powie".)

4. KORZYSTAJĄC Z MASOWYCH DIET, NIE OSIĄGNIESZ INDYWIDUALNEGO SUKCESU

Zawsze zastanawiałam się, skąd bierze się popularność masowych diet, które gwarantują osiągnięcie upragnionego efektu bez względu na wagę, wiek, stan zdrowia i dotychczasowe nawyki. Przecież to brzmi tak, jakby ktoś zaczął reklamować jeden lek, który jest w stanie wyleczyć każdego, niezależnie od choroby, dotychczasowego leczenia i obecnego stanu zdrowia. W świecie wszechobecnego odchudzania zapomnieliśmy, że jedzenie służy nie tylko do manipulowania masą ciała, ale przede wszystkim do dostarczenia niezbędnych składników odżywczych, które warunkują prawidłowy stan zdrowia. Korzystając z gotowców, które nie biorą pod uwagę naszej obecnej sytuacji, nie tylko mamy sporą szansę na brak efektów odchudzania, ale przede wszystkim narażamy się na utratę zdrowia, którego wcale nie odzyskuje się tak łatwo.

5. ODCHUDZANIE TRZEBA TRAKTOWAĆ DŁUGOTERMINOWO

Perspektywa schudnięcia 15 kg w dwa miesiące jest bardzo kusząca. Takie efekty zwykle gwarantują nam diety a'la 1000 kcal lub inna, która drastycznie ogranicza nasze menu. Jednak spójrzmy na to trochę szerzej. Patrząc na efekty diety po sześciu miesiącach - korzystniejsze będzie dla nas schudnięcie 15 kg w dwa miesiące i ponowne ich przybranie w cztery, czy schudnięcie 10 kg i ich utrzymanie? Mając kompleksy na punkcie swojego wyglądu nie zakładamy raczej, że chcemy być chudzi tylko "do tej i do tej daty", a później będzie nam już wszystko jedno. Na dietę trzeba spojrzeć z perspektywy dłuższej niż "do imprezy urodzinowej", inaczej to się zwyczajnie nie uda, a my będziemy wyrzucać sobie brak efektów odchudzania. Więcej o tworzeniu nawyków żywieniowych pisałam w tym wpisie: Dlaczego tak ciężko zmienić nawyki żywieniowe i wytrzymać na diecie.

6. TO DIETA MA BYĆ DOPASOWANA DO CIEBIE, A NIE NA ODWRÓT

Wiem, że w dzisiejszym świecie każdy z nas słyszał, że:

  • powinien gotować tylko na parze, bo zwykłe gotowanie zabiera wartości odżywcze,
  • codziennie rano kupować świeże BIO warzywa i owoce, bo te z zamrażarki są jałowe,
  • makaron zamienić na komosę ryżową, bo przecież komosa jest najzdrowszym węglowodanem na świecie, a makaron nie wnosi do diety nic sensownego.

Fajnie. Tylko co, jeśli nie nie stać nas na same produkty z najwyższej półki, mamy w życiu też inne zajęcia niż stanie w kuchni lub po prostu nie lubimy tych rzeczy? Czy to oznacza, że jesteśmy skazani na wieczne dietetyczne potępienie i brak efektów odchudzania? Nie, bo nienadążanie za trendami, wcale nie oznacza, że nie możemy znaleźć własnego sposobu na zdrową dietę. Tylko od nas tak naprawdę zależy, czy mamy chęć aby ulepszyć swój dotychczasowy sposób żywienia, czy wyciągniemy z rękawa wymówkę, że zdrowe żywienie jest dla nas zbyt drogie/pracochłonne/nudne.

Więcej o tym, jak zdefiniować swój własny zdrowy styl życia rozmawiałam z Karoliną Sobańską w odcinku mojego podcastu.

YouTube video

7. BRAK EFEKTÓW DIETY TO NIE KONIEC ŚWIATA

To, że nasze odchudzanie nie przynosi efektów i mamy za sobą jedną nieudaną próbę odchudzania, w rzeczywistości oznacza tylko to, że mamy za sobą jedną nieudaną próbę odchudzania i brak efektów. Interpretowanie tego, że każda kolejna na pewno będzie taka sama, a nam nigdy nie uda się schudnąć, jest już tylko naszym wymysłem, któremu możemy wierzyć lub nie. Oczywiście, jeśli do kolejnej próby podejdziemy z nastawieniem opisanym w punkcie pierwszym, jest duża szansa, że i ona zakończy się brakiem efektów. Wszystko zależy więc od naszego nastawienia i od tego, na ile potrafimy wyciągać wnioski z własnych niepowodzeń.

PODSUMOWANIE - BRAK EFEKTÓW DIETY I NIEUDANE PRÓBY ODCHUDZANIA

Jeżeli masz za sobą kilka nieudanych prób odchudzania, a kolejne diety kończą się brakiem efektów lub przybraniem na wadze, to przyczyna może tkwić głębiej niż tylko w nawykach żywieniowych. Dotarcie do ukrytej przyczyny trudności umożliwi Ci wyeliminowanie tego, co sprawia, że zmagasz się z brakiem efektów diety. Kurs Psychodietetyka w praktyce pomoże Ci:

  • Zrozumieć, w jaki sposób myśli, przekonania i schematy wpływają na Twoje nieudane próby odchudzania
  • Zyskać motywację do wprowadzania trwałych zmian
  • Zbudować dobre relacje z jedzeniem
  • Schudnąć i żyć zdrowo na własnych zasadach

Inne wpisy z tej kategorii:

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat racjonalnego podejścia do diety?
Dołącz do mojej grupy na facebooku
Autorka: Magdalena Hajkiewicz

Magdalena Hajkiewicz - psycholożka, psychodietetyczka, dietetyczka, wykładowczyni akademicka, blogerka i podcasterka. Od dziewięciu lat rozwija własnego bloga, na którym szerzy wiedzę z zakresu racjonalnego podejścia do odżywiania. Pomaga w stałej zmianie nawyków oraz podejmowaniu świadomych wyborów żywieniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kategorie na blogu

Magdalena Hajkiewicz wiem co jem

Poznajmy się!

Nazywam się Magda Hajkiewicz-Mielniczuk. Jestem wykładowczynią akademicką, dietetyczką, psychodietetyczką i przyszłą psycholożką zdrowia.
Zawodowo zajmuję się naprawianiem zepsutych relacji z jedzeniem. Pomagam wychodzić z błędnego koła odchudzania, uczę jak budować trwałe nawyki żywieniowe i promuję zdrowie psychiczne.
magnifiercross